Ujemny wynik przeciwciał HCV - czy mogę oddawać krew?

Witam. Wyniki badań anty-HCV: 12 lipca 2010 r. - 0,14 (ujemny); 9 maja 2011 r. - 0,14 (ujemny); index: 0,00 - 0,90. Miałam chłopaka, który był nosicielem HCV. Po rozstaniu z nim zrobiłam badania anty-HCV i ponownie powtórzyłam. Czy wartość 0,14 oznacza, że miałam kontakt z wirusem, a mój organizm sam go zwalczył? Czy jestem zdrowa i czy powinnam udać się do lekarza rodzinnego w tej sprawie? Jestem honorowym dawcą krwi, jednak przerwałam oddawanie, ponieważ miałam kontakt z osobą chorą - chłopakiem. Czy po upływie ponad roku z powyższymi wynikami badań mogłabym ponownie zacząć oddawać krew?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ryzyko zarażenia partnera w przypadku nosicielstwa HCV wynosi około 1,5%/rok współżycia.

Większość zakażeń przebiega bezobjawowo, a w przypadku 15-50% dochodzi do eliminacji HCV. Poziom przeciwciał anty-HCV może być dodatni po czasie 4-10 tygodni od zakażenia.
W Pani przypadku można wnioskować, że dalsza diagnostyka nie jest wymagana. Można wykonać dodatkowo badanie ALT, ASP oraz powtórzyć wszystkie po 6 miesiącach od ostatniego kontaktu.

Krwi nie można oddawać przez 6 miesięcy po kontakcie z chorym na wirusowe zapalenie wątroby . Każdy dawca ma wykonywane badania w kierunku nosicielstwa wirusów żółtaczki zakaźnej (WZW) typu B i C (HBs i HCV), wirusów HIV typu 1 i 2. Wykonywany jest też test kiłowy.
W każdym przypadku dodatnich wyników badań wirusologicznych dawca jest powiadamiany listownie o zaistniałej sytuacji i otrzymuje zaproszenie po odbiór uzyskanych wyników oraz skierowania do poradni specjalistycznej celem dalszej diagnostyki i  leczenia.

Pozdrawiam serdecznie!