Leczenie grzybicy paznokci - przyczyny i objawy grzybicy, metody leczenia

Grzybica paznokci jest powszechną dolegliwością stóp. Leczenie grzybicy paznokci powinno zacząć się już w pierwszym stadium tej choroby, nawet na wczesnym etapie zaawansowania grzybica nie może być bowiem zwalczana domowymi sposobami. Nieleczenie grzybicy stóp może spowodować rozprzestrzenienie się jej na paznokcie dłoni. Jak prawidłowo leczyć grzybicę paznokci?

Leczenie grzybicy stóp - przyczyny choroby

 

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Co to jest grzybica?

Choroby grzybicze to najczęstsze dolegliwości zakaźne skóry i narządów wewnętrznych. Grzybica jest chorobą wyleczalną, aczkolwiek kuracja trwa bardzo długo...

Wystąpienie grzybicy stóp może być wynikiem działania różnych czynników. Najczęstszym źródłem zakażenia są baseny, łaźnie, sauny. Do infekcji grzybiczych przyczyniają się również choroby, np. cukrzyca, otyłość, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, żołądkowo - jelitowe, układu odpornościowego i krążenia, również terapie antybiotykowe, przyjmowanie sterydów i chemioterapia.

Ciepłe i wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybicy paznokci, dlatego w profilaktyce tej choroby zaleca się noszenie suchych skarpet z tworzywa naturalnego i przewiewnych butów, a także staranne wycieranie stóp po umyciu. Niezwykle ważne jest nakładanie wygodnych butów, gdyż ciasne obuwie powoduje uszkodzenie płytki paznokcia, więc grzyby z łatwością dostaną się pod płytkę. Ponadto wskazane jest profilaktyczne stosowanie dezodorantów i kremów przeciwgrzybiczych.

Leczenie grzybicy stóp - objawy choroby

 

Jeśli zauważymy, że nasze paznokcie stają się białe, a płytka kruszy się i nie można jej dobrze obciąć, powinniśmy być zaniepokojeni. Z czasem przebarwienia paznokci zaczną być żółte, a potem brązowe. Chora płytka łuszczy się, rozwarstwia i staje się grubsza. Pacjent odczuwa swędzenie stóp i ich brzydki zapach, który jest wynikiem gromadzenia się grzybiczych złogów pod paznokciami. Nie możemy zwlekać, konieczna jest wizyta u dermatologa.

Co mówią o tobie twoje paznokcie?

Większość kobiet z niezwykłą starannością podchodzi do pielęgnacji i zdobienia paznokci. W końcu dłonie to jeden z atrybutów piękna. Na podstawie ich wyglądu...

Specjalista zazwyczaj po obejrzeniu stopy potrafi stwierdzić grzybicę. Jednak dla pewności wykonuje się badania laboratoryjne. Pobiera się próbkę chorej płytki i jeśli jest taka potrzeba, to zdrapuje się chory naskórek. Najczęściej pojawia się grzybica podpaznokciowa. Przed wizytą u dermatologa nie powinno się malować paznokci, używać kremu do stóp czy zasypek.

Leczenie grzybicy stóp - metody

 

Sposób terapii dobiera lekarz na podstawie zaawansowania grzybicy stóp. Początkowe stadia leczy się lakierami antygrzybicznymi lub miniplastrami, które zawierają substancje grzybobójcze. Leczenie grzybicy paznokci może trwać nawet do trzech miesięcy (tzw. terapia pulsowa - dociera tylko do zakażonego miejsca). Jest to bezbolesna metoda leczenia grzybicy, a zdrową płytkę możemy zobaczyć po 10-12 miesiącach.

Kiedy zmiany są większe, a płytka jest poważnie zanieczyszczona, trzeba sięgnąć po leki doustne. To środki antygrzybiczne, które docierają do środka paznokcia i gromadzą się u nasady płytki, blokując rozwój grzybicy. Niektóre leki trzeba przyjmować nawet przez rok.

Skuteczne leczenie grzybicy paznokci to połączenie terapii lekami z rekonstrukcją płytki. Chory paznokieć powinien być szlifowany co 2-4 tygodnie. Efekty leczenia zależą od ilości usuniętej płytki. Skóra pod paznokciem jest bardzo unerwiona, szlifowana płytka nie zapewnia jej prawidłowej ochrony, dlatego trzeba na nią nakładać specjalną masę. Po jej zaschnięciu przykleja się kawałek flizeliny, który jest dopasowany do wielkości ubytku. Dzięki tej protezie, zdrowa płytka rośnie szybciej.

Warto stosować lakier do płytki paznokcia pirolam oraz nanosrebro w sprayu.

Buty, które nosimy mogą być zakażone grzybicą. Higiena stóp musi być utrzymywana nie tylko w takcie kuracji, ale także po jej zakończeniu. Właśnie z tego powodu trzeba wymienić buty na przewiewne i wykonane z naturalnej skóry.

W trakcie leczenia grzybicy paznokci należy uzbroić się w cierpliwość. Kuracja może trwać bowiem wiele tygodni.

Weronika Buczkowska, Małgorzata Kazbieruk, 10 miesięcy temu

Bibliografia

  • Janiec W., Kompendium farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3944-3
  • Buczko W. (red.), Mutschler Farmakologia i toksykologia, MedPharm, Wrocław 2010, ISBN 978-83-60466-81-0
  • Szepietowski J. Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2625-3
  • Ackermann G. Antybiotyki i środki przeciwgrzybicze, MedPharm, Wrocław 2010, ISBN 978-83-60466-90-2
  • Szepietowski J. Grzybice skóry i paznokci, Medycyna Praktyczna, Kraków 2001, ISBN 83-88092-48-0
  • Orzechowska-Juzwenko K. Farmakologia kliniczna - znaczenie w praktyce medycznej, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2006, ISBN 83-89009-43-9

Źródła zewnętrzne

Grzybica paznokci

Komentarze (22)
~Tola743
~Tola743 około miesiąca temu

Polecam wszystkim mega prostą, tanią, ale bardzo skuteczną mieszankę: soda oczyszczona + olejek z drzewa herbacianego. Nacierać tym stopy i paznokcie codziennie, dodatkowo wieczorem wsypać do skarpetek i spać z tymi skarpetkami. Soda alkalizuje, a olejek ma silne działanie przeciwgrzybiczne. Parę dni tej kuracji i po problemie. Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim odżywianiu. Kwas kaprylowy i olejek z oregano bardzo wskazane.

Odpowiedz
~Rafi81
~Rafi81 6 miesięcy temu

Gdyby ktoś miał wątpliwości to wyłączyłem sie olejkiem z drzewa herbacianego. Trwało to długo z uwagi na konieczność chodzenia sporo czasu w obuwiu roboczym itp. Polecam kupic buteleczke 30ml i stosować 2-3 razy dziennie zwłaszcza po kąpieli po wysuszeniu stup. Oczywiście lekarze są madrzejsi i usiłowali mnie faszerowac antybiotykami doustnie i miejscowo. Taka kuracja by była okropnie droga i bardziej szkodliwa dla organizmu.

Odpowiedz
~ela
~ela 8 miesięcy temu

Bardzo dobrym sposobem na leczenie grzybicy paznokci, stosunkowo tanim i krótkotrwałym jest moczenie w roztworze "formaliny" 10% rozcieńczonej w stosunku 1/10 z wodą 4-5 razy , w odstępach 3 dniowych !!!!

Odpowiedz
~fram
~fram 9 miesięcy temu

No cóż , z mojego doświadczenia wynika że najprostszym i skutecznym "lekiem" na grzybicę paznokci i nie tylko jest zwykły propolis. Można kupić w sklepach z tzw. zdrową żywością , zielarskich , czy aptekach w roztworze 7- 10 % i spryskiwać zagrzybione miejsca (paznokcie) 2 do 3 X dziennie, do skutku. Przestrzegam że proces leczenia może trwać do 3 miesięcy , ale jest prosty nieinwazyjny szczególnie jeśli ktoś nie może zażywać różnych pigułek , tabletek. Wiem coś na ten tema gdyż sam bez lekarzy , tabletek , wyleczyłem tym specyfikiem znanym od tysiącleci grzybicę paznokci mimo że zachowywałem odpowiednią higienę stóp i nie korzystałem z basenu. Jeśli ktoś zechce skorzystać , proszę bardzo. Jeśli nie to " nie wierzycie . zobaczycie"

Odpowiedz
~MatkaPolka
~MatkaPolka 12 miesięcy temu

Grzybicy bardzo ciężko jest się pozbyć. Szczególnie tej na zaawansowanym etapie jak u mnie. Byłam na basenie w pierwszym trymestrze ciąży i złapałam to świństwo. Żadne lakiery mi niestety nie pomogły. W ciąży nie można brać leków doustnych, więc grzybica mocno mi się rozwinęła. Do tego w okresie karmienia piersią również nie można nic łykać.... W około dwa lata moje paznokcie stały się po prostu koszmarne - grube, żółto-brązowe... Po odstawieniu córki od piersi zaczęłam brać leki doustne - Terbinafinę - już ponad rok biorę i jeszcze z rok będę musiała to łykać. Nie zaniedbujcie swoich paznokci. Pierwsze objawy i szybko do lekarza. Nikomu nie życzę takiego rozwoju tej choroby jaki jest u mnie... Mam tylko cichą nadzieję, że po wyleczeniu paznokcie będą wyglądać jak przedtem. Jeśli nie, to już chyba nigdy nie założę sandałów :(

Odpowiedz
~Limonka
~Limonka ponad rok temu

Ja za jakiś czas tez będę miała takie piękne paznokcie jak te na zdjęciu. Został mi ostatni puls leczenia doustnego i powtórka badań a później będzie już z górki. Już się nie mogę doczekać.

Odpowiedz
~Patrycjaa
~Patrycjaa ponad rok temu

ja jak miałam grzybicę i leczenie to musiałam brać probiotyk ginekologiczny lacibios femina bo mi się pojawiły dodatkowo upławy. Nawet po wyleczeniu się lekarz kazał jeszcze z miesiąc go pobrać. To jest taka choroba, że naprawdę trzeba uważać i zachować wszelkie możliwe działania profilaktyczne.

Odpowiedz
~stina
~stina ponad rok temu

@~morswin: nie da się szybko i tanio zwalczyć grzybicy. Ewentualnie oszukać siebie i smarować mazidełka. Proponuje wizytę u lekarza, który oceni skale problemu i dobierze odpowiednie leczenie. U mnie pomogło dopiero leczenie doustne w trzech pulsach. Ale ty masz bardzo dużo czasu więc nie ma się czym przejmować.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Grzybica paznokci - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Grzybica paznokci - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie
Grzybica paznokci - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Czy leczenie miejscowe grzybicy paznokci jest skuteczne?

. Można je stosować osobno lub razem. Od czego zależy wybór leczenia i czy leczenie miejscowe jest skuteczne? Wybór metody leczenia grzybicy paznokci Leczenie...

Grzybica paznokci - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Jak dbać o paznokcie?

. Leczenie miejscowe grzybicy paznokci Ostatni postęp w metodach leczenia nie dotyczy jedynie grzybicy paznokci. Lakier z zawartością...

Leczenie grzybicy

Jak leczyć grzybicę? (WIDEO)

Jak leczyć grzybicę? (WIDEO) Odtwórz wideo

grzybicy stosuje się leki, które mogą powodować objawy niepożądane, jak np.: nudności, wymioty, bóle brzucha, a nawet zmiany skórne w postaci rumienia (...) , pokrzywki i wyprysku. Przeciwwskazania do farmakologicznego...

Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

Grzybica głowy

, które przenikają przez włosy. Kuracja musi obejmować jednocześnie leczenie miejscowe i leki doustne. Objawy grzybicy głowy Grzybica może występować (...) do 12 lat. Przyczyny...

Kobiece problemy

Sposoby na infekcje intymne

Sposoby na infekcje intymne

i spuchnięte okolice sromu. Leczenie grzybicy pochwy Istnieją dwie metody leczenia grzybicy pochwy: Leczenie ogólne - branie kapsułek lub tabletek...

Grzybica stóp - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Grzybica mokasynowa

to: kwas salicylowy, kwas borny, kwas benzoesowy, barwniki anilinowe, leki azolowe. Leczenie grzybicy stóp może mieć formę leczenia ogólnego (...) . Leczenie grzybicy...

Grzybica - charakterystyka grzybów, rodzaje

Profilaktyka grzybicy

ustną, głowę, stopy, pochwę, włosy. Za tę nieestetyczną chorobę skóry odpowiedzialne są komórki grzybowe. Czy są skuteczne metody leczenia grzybicy (...) do butów zawierające środki przeciwbólowe. Skuteczną...

Grzybica paznokci - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Leczenie grzybicy paznokci

się na nim biała plama. Czasami zmianom towarzyszy również ból. Na szczęście infekcje grzybicze można dzisiaj skutecznie leczyć. Objawy grzybicy paznokci (...) u stóp niż u rąk. Przyczyny...

Diagnostyka grzybicy

Pobieranie materiału w diagnostyce grzybic

, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć chorobę i zastosować odpowiednie leczenie grzybicy. Grzybica pochwy Objawy grzybicy pochwy (...) grzybicy...