Leczenie grzybicy paznokci
Grzybica może dotknąć zarówno paznokci u stóp, jak i u rąk. Paznokieć zarażony grzybicą zmienia kolor, staje się żółty, brązowy lub pojawia się na nim biała plama. Czasami zmianom towarzyszy również ból. Na szczęście infekcje grzybicze można dzisiaj skutecznie leczyć.
1. Czym jest grzybica paznokci?
Grzybica paznokci jest powszechną dolegliwością stóp lub dłoni. Wystąpienie grzybicy stóp może być wynikiem działania różnych czynników. Najczęstszym źródłem zakażenia są baseny, łaźnie, sauny. Do infekcji grzybiczych przyczyniają się również choroby, np. cukrzyca, otyłość, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, żołądkowo - jelitowe, układu odpornościowego i krążenia, również terapie antybiotykowe, przyjmowanie sterydów i chemioterapia.
2. Objawy grzybicy paznokci
Zmiana koloru i struktury paznokcia jest pierwszym objawem grzybicy. Paznokcie tracą połysk, stają się żółtawe i matowe. Jeśli nie zostanie podjęte żadne działanie, staną się grube, zaczną schodzić i będą coraz bardziej łamliwe i porowate. Grzybica paznokci dużo częściej pojawia się na paznokciach u stóp niż u rąk.
Jeśli zauważymy, że nasze paznokcie stają się białe, a płytka kruszy się i nie można jej dobrze obciąć, powinniśmy być zaniepokojeni. Z czasem przebarwienia paznokci zaczną być żółte, a potem brązowe. Chora płytka łuszczy się, rozwarstwia i staje się grubsza.
Pacjent odczuwa swędzenie stóp i ich brzydki zapach, który jest wynikiem gromadzenia się grzybiczych złogów pod paznokciami. Nie możemy zwlekać, konieczna jest wizyta u dermatologa.
3. Przyczyny grzybicy paznokci
Przyczyną grzybicy paznokci są najczęściej dermatofity (rzadziej drożdże i pleśń). Zarodniki tych grzybów mogą przenosić się z człowieka na człowieka lub ze zwierzęcia na człowieka. Mogą znajdować się w basenach, saunach, publicznych prysznicach, szatniach sportowych itd. Zarodniki są niezwykle odporne i potrafią przeżyć bardzo długo na ręcznikach, skarpetkach, rajstopach czy na podłodze.
Mikrourazy paznokci, noszenie ciasnych butów, złe ułożenie palców u stóp, wilgoć spowodowana obfitym poceniem, cukrzyca – to czynniki, które znacząco zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia grzybicy paznokci. Jeśli nie zostanie zastosowane żadne leczenie, infekcje mogą postępować i prowadzić do zniszczenia paznokci.
Wtedy, poza nieestetycznym wyglądem, pojawia się ból podczas chodzenia i problem z założeniem butów. U diabetyków grzybica paznokci może prowadzić do dużo poważniejszych komplikacji (owrzodzenie skóry, nadkażenie bakteryjne itd.).
4. Diagnostyka grzybicy paznokci
Specjalista zazwyczaj po obejrzeniu stopy potrafi stwierdzić grzybicę. Jednak dla pewności wykonuje się badania laboratoryjne. Pobiera się próbkę chorej płytki i jeśli jest taka potrzeba, to zdrapuje się chory naskórek. Najczęściej pojawia się grzybica podpaznokciowa. Przed wizytą u dermatologa nie powinno się malować paznokci, używać kremu do stóp czy zasypek.
Nie wszystkie deformacje i zmiany koloru paznokci są konsekwencją infekcji grzybiczej. W związku z tym dopiero badanie laboratoryjne próbki paznokcia pozwala na ostateczną diagnozę.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
5. Jak leczyć grzybicę paznokci?
Sposób terapii dobiera lekarz na podstawie zaawansowania grzybicy stóp. Początkowe stadia leczy się lakierami antygrzybicznymi lub miniplastrami, które zawierają substancje grzybobójcze. Leczenie grzybicy paznokci może trwać nawet do trzech miesięcy (tzw. terapia pulsowa - dociera tylko do zakażonego miejsca). Jest to bezbolesna metoda leczenia grzybicy, a zdrową płytkę możemy zobaczyć po 10-12 miesiącach.
Kiedy zmiany są większe, a płytka jest poważnie zanieczyszczona, trzeba sięgnąć po leki doustne. To środki antygrzybiczne, które docierają do środka paznokcia i gromadzą się u nasady płytki, blokując rozwój grzybicy. Niektóre leki trzeba przyjmować nawet przez rok.
Skuteczne leczenie grzybicy paznokci to połączenie terapii lekami z rekonstrukcją płytki. Chory paznokieć powinien być szlifowany co 2-4 tygodnie. Efekty leczenia zależą od ilości usuniętej płytki. Skóra pod paznokciem jest bardzo unerwiona, szlifowana płytka nie zapewnia jej prawidłowej ochrony, dlatego trzeba na nią nakładać specjalną masę. Po jej zaschnięciu przykleja się kawałek flizeliny, który jest dopasowany do wielkości ubytku. Dzięki tej protezie, zdrowa płytka rośnie szybciej.
Warto stosować lakier do płytki paznokcia pirolam oraz nanosrebro w spray.
Buty, które nosimy mogą być zakażone grzybicą. Higiena stóp musi być utrzymywana nie tylko w takcie kuracji, ale także po jej zakończeniu. Właśnie z tego powodu trzeba wymienić buty na przewiewne i wykonane z naturalnej skóry.
W trakcie leczenia grzybicy paznokci należy uzbroić się w cierpliwość. Kuracja może trwać bowiem wiele tygodni.
6. Jak uniknąć grzybicy paznokci?
- Wycieraj stopy dokładnie po każdej kąpieli lub prysznicu, nie zapominając o przestrzeniach miedzy palcami.
- Unikaj chodzenia boso i zawsze pamiętaj o klapkach na basenie i pod ogólnodostępnym prysznicem.
- Używaj tylko swojego ręcznika.
- Noś skarpetki z naturalnych włókien, które ograniczają pocenie. W przypadku obfitego pocenia, skuteczne jest stosowanie talku.
- Unikaj butów i skarpetek z tworzyw sztucznych, ponieważ nie pozwalają one skórze oddychać, co dodatkowo potęguje wydzielanie potu.
- Pamiętaj o odpowiedniej higienie stóp i dezynfekcji przyrządów, których używasz do pielęgnacji paznokci.
- Noś wygodne buty.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.