Czy możliwe jest założenie aparatu w tej sytuacji?

Proszę o pomoc. Ortodontka założyła mi aparat na górę gdzie zęby są zdrowe. Teraz mam zaplanowane założenie dołu, już mam założone gumki sepraracyjne. Nie wiem co robić, byłam u stomatologa i powiedział, że w szóstkach są straszne ubytki i obręcze nie będą się trzymać na tych zębach. Co mam zrobić ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

proszę skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym leczenie ortodontyczne, a więc z ortodontą. To on oceni, czy obręcze aparatu będą trzymały się na zębach i zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Być może w pierwszej kolejności trzeba będzie wyleczyć te ubytki i dopiero wtedy zostanie nałożony aparat ortodontyczny na dole. Zdaniem naszych ekspertów z zakresu stomatologii regułą przed założeniem aparatu ortodontycznego jest wyleczenie wszystkich ubytków w zębach. Jest to działanie zachowawcze.

Zdarzają się w sytuacje, w których konieczne jest leczenie stomatologiczne przy założonym aparacie ortodontycznym. Czasem jednak aparat uniemożliwia prawidłową odbudowę ubytku i wówczas konieczne jest usunięcie łuku na okres leczenia.

Takie odpowiedzi można znaleźć pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leczenie-prochnicy-wtornej-przy-aparacie-ortodontycznym,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-osoby-sklonne-do-duzej-prochnicy-moga-nosic-aparat-staly,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prochnica-a-aparat-ortodontyczny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.