Czy nadkrwistość może być wywołana oddawaniem krwi?

Czy nadkrwistość może być wywołana oddawaniem krwi??? Oddałem w sumie w życiu tylko dwa razy krew, w przeciągu 2 miesięcy. Po 4-5 miesiącach od ostaniego oddania krwi wyniki morfologii wskazują na nadkrwistość. Czy jest to w ogóle możliwe?
ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Po oddaniu krwi organizm stara się zastąpić utraconą porcję i pobudza szpik kostny do wzmożonej produkcji krwinek czerwonych. Nadkrwistość zatem jest możliwa, ale powinna być zjawiskiem przemijającym. Krwinki czerwone żyją ok. 150 dni, więc proponuję powtórzyć badanie za około 2-3 miesiące.