Czy można zrezygnować z leczenia ortodontycznego 2 tygodnie po założeniu aparatu?

Czy można zrezygnować z leczenia ortodontycznego w 2 tygodnie po założeniu aparatu? Co wtedy z poniesionymi kosztami? Występują problemy związane z nieodpowiednim jego założeniem, odpadaniem ligatur, zamków, kłującym drutem, być może również nieodpowiednim przyklejeniem zamków?

Magdalena StusiĹska

Szanowny Panie,
początki leczenia ortodontycznego nigdy nie są przyjemne- często nawet prawidłowo założony aparat obciera śluzówki i trzeba nakładać na niego specjalny wosk, który oddziela metal od drażnionego miejsca. W sprawie poniesionych kosztów należy się konsultować z ortodontą, proszę jednak nie podejmować decyzji pochopnie. Problemy z ligaturami, z racji dużych sił wywieranych przez aparat zdarzają się nawet u najlepszych ortodontów. Co innego odpadanie zamków, chociaż i takie powikłanie może się zdarzyć.