Faza lutealna – co to jest, objawy, faza lutealna a ciąża

Na prawidłowy cykl miesiączkowy składają się cztery fazy – menstruacja, faza folikularna, owulacja oraz ostatnia faza lutealna. Przedmiotem tego artykułu jest ostatnia faza cyklu – faza lutealna. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym właściwe jest faza lutealna oraz jaki ona ma wpływ na starania o dziecko.

spis treści

Zobacz film: "Niepokojące objawy cyklu miesiączkowego [Specjalista radzi]"

1. Faza lutealna – co to jest

Faza lutelna jest jedną z czterech faz cyklu miesiączkowego – książkowo powinna trwać około dwóch tygodni (a więc jest to najdłuższa ze wszystkich faz cyklu miesiączkowego) i wystąpić między piętnastym a dwudziestym ósmym dniem cyklu. Faza lutealna zaczyna się po zakończeniu owulacji, czyli okresu największej płodności kobiety – w fazie tej z pozostałości pękniętego pęcherzyka Graffa (który pęka podczas owulacji) tworzy się tzw. ciałko żółte.

Nieregularne miesiączki (WIDEO)
Nieregularne miesiączki (WIDEO)

Zaburzenia miesiączkowania to problem wielu kobiet. Mogą dotyczyć nieprawidłowości w częstotliwości krwawienia,...

zobacz galerię

Faza lutealna jest czasem w którym macica przygotowuje się do zagnieżdżenia komórki jajowej w macicy – wzmacnia się błona śluzowa macicy, ściany macicy grubieją, a sama macica ulega powiększeniu. W procesie luteinizacji wytarza się ważny hormon – progesteron.

Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, zygota zaczyna produkować hormon hCG, który ma na celu utrzymanie przy życiu ciałka żółtego. Nie dochodzi do obniżenia się poziomu progesteronu dzięki czemu możliwe jest utrzymanie ciąży. Jeśli natomiast nie doszło do zapłodnienia, poziom progesteronu spada, powstałe ciałko żółte obumiera oraz następuje kolejna faza cyklu miesiączkowego – menstruacja.

Szansa na zajście w ciąże podczas fazy lutealnej jest bardzo mała. Wysokie stężenie progesteronu w organizmie kobiety znacznie zmniejsza szanse na zajście w ciąże – faza lutealna są to więc tzw. „dni niepłodne”.

2. Faza lutealna – objawy

Dokładne rozpoznanie którejkolwiek z faz cyklu miesiączkowego, może poza menstruacją wymaga odpowiedniej wiedzy a także doświadczenia w tym zakresie. Wiedza ta ważna jest zarówno w przypadku starań o dziecko jak i w przypadku stosowania naturalnych metod antykoncepcji.

Warto wiedzieć:

Na określenie czy kobieta znajduje się w fazie lutealnej składa się kilka czynników – najbardziej charakterystyczne objawy fazy lutealnej są przede wszystkim gęstnienie i zmniejszenie wydzielanego śluzu z pochwy czy pojawienie się bólu piersi. Temperatura ciała mierzona w pochwie powinna być odrobinę większa niż zwykle i wahać się miedzy 36,9 a 37,1 stopni Celsjusza.

Podobne objawy mogą być jednak związane z ciążą, dlatego właściwe rozpoznanie czy występuje u kobiety faza lutealna czy nie jest trudne. Szczególnie ważne jest dokładne obserwowanie zmian na przestrzeni nie tylko jednego ale kilku cyklów miesiączkowych.

3. Faza lutealna – faza lutealna a ciąża

Brak miesiączki oznacza zwykle, że faza lutealna w organizmie kobiety trwa zbyt długo. Przedłużanie się fazy lutealnej ma ogromne znaczenie dla starania się o dziecko, ponieważ niemożliwe praktycznie staje się wtedy prawidłowe obliczenie dni płodnych.

Z drugiej strony jeszcze większym problemem może okazać się sytuacja gdy faza lutealna jest zbyt krótka – skrócenie fazy lutealnej może być jedną z przyczyn niepłodności. Podsumowując, faza lutealna ma ogromne znaczenie dla starania się o dziecko – jej nieprawidłowy przebieg może być przyczyną nieregularnych miesiączek czy nawet poronienia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy