3 z 5Spożywanie soi
Mimo że soja jest bogata w witaminy, składniki mineralne i białko, ma niekorzystny wpływ na stan tarczycy. Pogarsza pracę tego gruczołu. Winę za to ponoszą goitrogeny — substancje, które powodują powstawanie wola. Zaburzają one wychwytywanie jodu (pierwiastka, który jest niezbędny do syntezy hormonów) przez tarczycę, zmniejszają działanie TSH — hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową, który jest niezbędny do stymulowania gruczołu.
Ponadto goitrogeny hamują działanie enzymu TPO (tyreoperoksydazy), który przyłącza jod do tyrozyny, tworząc hormon tego gruczołu. Soja sprawia, że leki na niedoczynność tarczycy działają słabiej (chorzy najczęściej przyjmują lewotyroksynę, która gorzej się wchłania w obecności białka i soi). W związku z tym osoby z chorym gruczołem tarczycowym powinny wyeliminować ją z diety.
Pamiętajmy też, że goitrogeny występują nie tylko w soi. Znajdziemy je w takich produktach spożywczych jak kasza jaglana, szpinak, nasiona lnu i warzywa z rodziny krzyżowych, czyli kapusta, brokuły, kalafior, kalarepa i rzepa. Tych składników posiłków nie trzeba zupełnie eliminować z menu, wystarczy, że nie będą stanowiły jego podstawy.
Na następnym slajdzie obejrzysz WIDEO, z którego dowiesz się, jak rozpoznać choroby tarczycy
Zobacz też: Bóle głowy, wzdęcia, nerwowość. Przez zmiany hormonów organizm kobiety się buntuje