Aparat rozszerzający szczękę

Dzień dobry, Mam pytanie dotyczące aparatu rozszerzającego szczękę. Czy taki aparat może uszkodzić szczękę, co powinno się jeść w trakcie noszenia aparatu i w jaki sposób działa taki aparat ?

Jest szereg typów tego rodzaju aparatu. Jedne same rozsuwają na boki lewą i prawą kość szczęki stymulując wytwarzanie nowej kości w szwie podniebiennym, a aparaty epigenetyczne działają bardziej pośrednio - impulsy pobudzają komórki macierzyste do przekształcenia kości. Właściwie używane nie uszkadzają szczęki. Podczas noszenia aparatu powinno się spożywać miękkie jedzenie w małych kawałkach i dbać o higienę jamy ustnej. Pozdrawiam