Czy muszę jednak wybrać się na badania?

Dzień dobry, zapisuję się na kurs kat. A. Do wyrobienia PKK muszę mieć zrobione badania lekarskie. We wtorek miałem robione badania do pracy u lekarza medycyny pracy badania wysokościowe. Wyniki z takich badań mogą być wystarczające do wyrobienia PKK, czy tak czy inaczej muszę iść na badania? Pozdrawiam, Aleksander.

Szanowny Panie, nie ma możliwości, by posiadane przez Pana zaświadczenie było wystarczające do wyrobienia PKK. Orzeczenie, które Pan otrzymał, to orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (prawdopodobnie z adnotacją, że chodzi o pracę na wysokości pow. 3 m). W przypadku kategorii A przede wszystkim druk orzeczenia jest inny - lekarz orzeka bowiem o braku lub istnieniu przeciwwskazań zdrowotnych przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, do których jest

wymagane prawo jazdy należące do określonej grupy kategorii (w tym wypadku AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, T). Po drugie zaś nie każdy lekarz medycyny pracy jest lekarzem uprawnionym do przeprowadzania badań kierowców. W związku z tym konieczne jest ponowne udanie się na badania - tak jak wspomniałam do lekarza, który posiada uprawnienia do przeprowadzania badań kierowców (czyli spełniającego wymagania opisane w art. 77 ustawy o kierujących pojazdami). Ewidencja uprawnionych lekarzy jest prowadzona przez Marszałka Województwa.