Kurs prawa jazdy a posiadanie jednego oka

Nje mam prawego oka za miesiąc kończę 18 lat w związku z czym chciałem się zapisać się na kurs Prawa Jazdy, od znajomych słyszałem że osoby jednooczne mogą o prawo jazdy ubiegać się od 20 roku życia. Czy to prawda?

Lek. Paweł Baljon

Dla kategorii B, B1, B+E i T w przypadku stwierdzenia jednooczności
można orzec brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami, pod
następującymi warunkami:
a) ostrość wzroku oka lepiej widzącego wynosi nie mniej niż 0,8 bez
korekcji,
b) od powstania jednooczności upłynęło co najmniej 12 miesięcy i
badany ukończył 20 lat,
z tym że zgodnie z art. 92 ustawy - Prawo o ruchu drogowym - lekarz
określa termin ponownego badania lekarskiego.

Zgodnie z powyższym ma Pan szansę na otrzymanie prawa jazdy. Przed
zapisaniem się na kurs warto porozmawiać z lekarzem i upewnić się
czy wyda Panu zgodę. Sądzę, że problemu nie będzie.

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst
jednolity)
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r.w sprawie
badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do
kierowania pojazdami (Dz.U. Nr 2, poz. 15)