Jak mogę bezpiecznie schudnąć?

Mam 18 lat, jestem dziewczyną. Moja waga osiągnęła 90 kilo:( Mam astmę i biorę dużo leków jednak zapewne nie to jest przyczyną mojej wagi. Jednak przez to duży ruch sprawia mi ból i kłopot. Nie stosowałam nigdy żadnej diety. Sama niestety nie wiem jak sobie z tym poradzić, nie czuję się dobrze w swym ciele. W mojej rodzinie nie występuje nadwaga. Proszę o pomoc..

Witaj.

Przede wszystkim zachęcam Cię do umówienia się na wizytę z dietetykiem. Rozmowa indywidualna z ekspertem daje o wiele więcej możliwości wsparcia niż porada przez internet. Dietetyk dopasuje zalecenia do Twojej sytuacji zdrowotnej. Ustali dietę, dzięki której powoli, ale skutecznie będziesz tracić zbędne kg. Wspólnie ustalicie cel, do jakiego będziesz dążyć.

Zanim jednak spotkasz się z dietetykiem zachęcam Cię do czytania artykułów nt. zdrowych nawyków żywieniowych i zdrowego stylu życia (linki w załączeniu). Generalnie nie chodzi o to, żeby "być na diecie". Kluczem do sukcesu jest zmiana na stałe nawyków żywieniowych. I polubienie swojego nowego stylu życia:)

To co każdemu przyniesie korzyści to:
- regularność - 5 częstych, niezbyt dużych posiłków o stałych porach. Zacznij koniecznie od śniadanie, nie później niż 2 godziny po przebudzeniu. Śniadanie powinno być pożywne (produkty zbożowe z pełnego przemiału / pełnoziarniste, dodatek białkowy, warzywa lub owoce). Kolejne posiłki jedz co 3 godziny (optymalnie).
- wybór produktów zgodny z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu). Z doświadczenia wiem, że lepsze efekty w pozbywaniu się zbędnych kg otrzymuje się jeżeli po obiedzie (po 15.00) nie spożywa się już produktów zbożowych. Na podwieczorek i kolację jedz potrawy przygotowane z dużej ilości warzyw z dodatkiem białkowym (np. jogurt, serek - o obniżonej zawartości tłuszczu, chude mięso, ryby).
- picie wody (1,5-2 l dziennie)
- wyeliminowanie z jadłospisu potraw smażonych, tłustych, produktów typu fast food, słodyczy, słonych przekąsek, napojów gazowanych, cukru, produktów z białej mąki, białego ryżu.
- ograniczyć trzeba także oleje roślinne, orzechy, migdały - są zdrowe, ale bardzo kaloryczne, dlatego nie można ich jeść bezkarnie (2 łyżki oleju dziennie - najlepiej oliwy z oliwek, natomiast w przypadku orzechów - kilkanaście, np. na podwieczorek, jako zdrowa przekąska)
- ograniczyć trzeba również sól, najlepiej zastępować ją ziołami. Zachęcam także do wyeliminowania wszystkich przypraw, które zawierają glutaminian sodu (warto zawsze czytać etykiety).
- aktywność fizyczna - oczywiście musi być dopasowana do Twojego zdrowia. Żeby ruch przynosił korzyści dla zdrowia nie musi być bardzo intensywny. Ważne jednak, żeby się ruszać.

Możesz przez kilka dni pisać dziennik, żeby zobaczyć co robisz zgodnie z ww. zaleceniami, a co wymaga poprawy. Taka informacja na pewno będzie również bardzo przydatna dietetykowi.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia!
Agnieszka Kuczewska

http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite#piramida