Na co wskazują moje wyniki badania spermy?

Badanie makroskopowe: Konsystencja bezp. po uzyskaniu-zagęszczone. Zabarwienie-białawe prawidłowe. Objętość – 2 ml. Lepkość – prawidłowa. Zapach - słaby pH-7,8. Homog. Całkowita - po 10 min. Ciągliwość – brak. Bezpośrednie Badanie Mikroskopowe Plemniki o ruchu prawidłowym – 60%. Plemniki o ruchu nieprawidłowym – 11%. Plemniki nieruchome – 29%. Inne elementy nasienia Komórki nabłonka płaskiego – poj. w preparacie Leukocyty - poj. w preparacie Erytrocyty-(-) Bakterie - nieliczne Komórki spermatogenezy - nieliczne Liczba plemników w 1 ml nasienia - 153 125 000 Liczba plemników w ejakulacie-306 250 000 Kryształy-(-) TEST EOZYNOWY. E(+)-23% E(-)-77% Aglutynacja- (+) Morfologia Plemników Plemniki o budowie prawidłowej - 75% Formy teratoidalne - 24% Komórki spermatogenezy - 1% Uszkodzenia nabyte -(-) Ocena Żywotności Plemników po 2 godz. po 4 godz. po 24 godz. Ruch prawidłowy - 60% 44% 0% Ruch zachowany - 10% 20% 42% Nieruchome - 30% 36% 58% Charakter zmian patologicznych w plemnikach W zakresie główki - drobne kuliste bez akrosomu, zbyt małe W zakresie witki - sporadyczne podwójne, krótkie zwinięte. Okres abstynencji seksualnej przed badaniem - 6 dni.
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Wynik jest dobry.

Parametry składające się na ocenę makroskopową nasienia nie wykazują odchyleń od normy:
- upłynnienie - 10 minut (norma do 60 minut),
- objętość powinna być większa lub równa 2 ml,
- pH powinno być większe lub równe 7,2.

W badaniu mikroskopowym
- liczba plemników jest prawidłowa (norma > 15 mln/ml i > 39 ml/ejakulat),
- plemniki są prawidłowo ruchome (> 40% plemników się porusza, a >32% plemników wykazuje prawidłowy ruch postępowy),
- plemniki są prawidłowo zbudowane (powinny stanowić >4%),
- test eozynowy służy do oceny żywotności plemników, również on nie wykazuje odchyleń od normy (prawidłowo odsetek niezabarwionych plemników, czyli wynik ujemny nie powinien być mniejszy od odsetka plemników zabarwionych, plemniki niezabarwione odzwierciedlają ilość form żywych),
- pozostałe parametry są w normie.

Pozdrawiam serdecznie