Proszę o interpretację wyników na cytomegalię ciężarnej

Jestem w 10 miesiącu ciąży i strasznie się boję swoich wyników, bo nie wiem, czy moje dziecko nie jest zagrożone jakimiś wadami rozwojowymi. IgG 23,00 AU/ml w. ujemny: >4 AU/ml, w. watpliwy: => 4 do <6 AU/ml, w. dodatni: => 6 AU/ml. IgM dodatni 0,99 index w. ujemny: index <0,7, w. watpliwy: index => 0,7 do 0,9, w. dodatni: index => 0,9. Z góry dziękuję za rozpatrzenie mojej prośby.
KOBIETA ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie,

Wyniki badań wskazują na trwającą lub niedawno zakończoną infekcję wirusem cytomegalii. Z pewnością nie początek, bo wtedy przeciwciała IgG byłyby ujemne. Z kolei przeciwciała IgM mogą utrzymywać się jeszcze do 18 miesięcy od infekcji. Myślę, że warto oznaczyć poziom przeciwciał jeszcze raz za kilka tygodni.

Nie wiem, czy w Pani pytanie nie wkradł się błąd - 10 miesiąc (czyli na dobrą sprawę prawie poród?) czy 10 tydzień? Badania w kierunku cytomegalii robi się raczej w I trymestrze ciąży, później - jeśli jest takie podejrzenie.

Ponieważ nie ma specyficznego leczenia cytomegalii w ciąży, należy skupić się na obserwacji ciąży (jeśli infekcja stwierdzona na początku) i monitorowania stanu dziecka po urodzeniu. U dziecka koniecznie należy oznaczyć zaraz po urodzeniu poziom przeciwciał aby wdrożyć w razie potrzeby od razu leczenie.

Dla pocieszenia mogę jedynie powiedzieć, że tylko 1% noworodków rodzi się z cytomegalią wrodzoną i tylko u 10% z nich rozwija się zespół cytomegalii wrodzonej.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty