Proszę o interpretację wyników na cytomegalię ciężarnej

Jestem w 10 miesiącu ciąży i strasznie się boję swoich wyników, bo nie wiem, czy moje dziecko nie jest zagrożone jakimiś wadami rozwojowymi. IgG 23,00 AU/ml w. ujemny: >4 AU/ml, w. watpliwy: => 4 do <6 AU/ml, w. dodatni: => 6 AU/ml. IgM dodatni 0,99 index w. ujemny: index <0,7, w. watpliwy: index => 0,7 do 0,9, w. dodatni: index => 0,9. Z góry dziękuję za rozpatrzenie mojej prośby.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Wyniki badań wskazują na trwającą lub niedawno zakończoną infekcję wirusem cytomegalii. Z pewnością nie początek, bo wtedy przeciwciała IgG byłyby ujemne. Z kolei przeciwciała IgM mogą utrzymywać się jeszcze do 18 miesięcy od infekcji. Myślę, że warto oznaczyć poziom przeciwciał jeszcze raz za kilka tygodni.

Nie wiem, czy w Pani pytanie nie wkradł się błąd - 10 miesiąc (czyli na dobrą sprawę prawie poród?) czy 10 tydzień? Badania w kierunku cytomegalii robi się raczej w I trymestrze ciąży, później - jeśli jest takie podejrzenie.

Ponieważ nie ma specyficznego leczenia cytomegalii w ciąży, należy skupić się na obserwacji ciąży (jeśli infekcja stwierdzona na początku) i monitorowania stanu dziecka po urodzeniu. U dziecka koniecznie należy oznaczyć zaraz po urodzeniu poziom przeciwciał aby wdrożyć w razie potrzeby od razu leczenie.

Dla pocieszenia mogę jedynie powiedzieć, że tylko 1% noworodków rodzi się z cytomegalią wrodzoną i tylko u 10% z nich rozwija się zespół cytomegalii wrodzonej.

Pozdrawiam serdecznie