Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie
Dna moczanowa, inaczej podagra lub artretyzm, to choroba znana ludzkości od zarania dziejów. Mimo to, niestety, nie wynaleziono na nią jeszcze leku. Jest jednak kilka sposobów, by złagodzić jej objawy.
Zobacz film: "Co oznacza ból stawów? [Specjalista radzi]"
1. Dna moczanowa – przyczyny
Dna moczanowa może mieć dwa źródła. Pierwszym jest genetyka. Odziedziczenie tej choroby wynika z pewnej dysfunkcji organizmu, która polega na nadprodukcji kwasu moczowego. Drugim jest odbyta choroba lub zły styl życia. Osoby chore na białaczkę, mające kłopoty z nerkami lub takie, które są z jakichś powodów napromieniowane mogą mieć podwyższone ryzyko zachorowań. Co więcej głodówki, zła dieta czy nadużywanie alkoholu mogą również sprzyjać zachorowaniom na dnę moczanową. Należy uważać także przy przyjmowaniu leków odwadniających, bowiem zaburzają gospodarkę wodną i mogą wpływać negatywnie na funkcjonowanie organizmu oraz przyczyniać się do zachorowań na podagrę.
2. Dna moczanowa – objawy
Dnę moczanową rozpoznaje się głównie po bardzo ostrych bólach stawów. Powodem takiego stanu rzeczy jest źródło choroby. Każdy człowiek ma określoną normę kwasu moczowego we krwi. Kiedy jego stężenie przekroczy dopuszczalny poziom, wówczas organizm nie radzi sobie z jego wydalaniem. Kwas moczowy zaczyna się krystalizować i osiada na stawach, raniąc przy tym tkankę. W taki sposób tworzy się stan zapalny.
3. Dna moczanowa – leczenie
Artretyzm to przypadłość, na którą częściej chorują mężczyźni. Kobiety mają odpowiednie hormony w organizmie, które regulują poziom kwasu moczowego we krwi i nie pozwalają mu przekroczyć odpowiedniej normy. Dlatego zapadają na dnę moczanową rzadziej, a choroba objawia się dopiero około 65 roku życia. Mężczyźni są na nią narażeni przez całe życie.
Ci, którzy borykają się z dną moczanową powinni przede wszystkim zmienić swój sposób odżywiania. Zaleca się niemal całkowitą rezygnację ze spożywania mięsa, a także alkoholu. Co więcej odradza się również podrobów, tłustych ryb i słodyczy. Co więcej, należy uważać na przyprawy. Ocet, musztarda, pieprz, czy ostra papryka powinny zniknąć z jadłospisu. Ostatni posiłek powinno się tak zaplanować, by nie poprzedzał bezpośrednio snu. Trzygodzinna przerwa między jedzeniem a spaniem pozwoli na wydalenie z organizmu większej ilości kwasu moczowego. Za to zaleca się picie dużej ilości płynów, co pomoże nerkom w oczyszczaniu organizmu. Bardzo ważne, by utrzymać prawidłową wagę, bowiem otyłość sprzyja wydzielaniu się kwasu moczowego i przyczynia się do zniekształcania stawów. Dlatego też zaleca się ćwiczenia fizyczne, które pozwolą długo cieszyć się sprawnymi stawami – jednak trzeba wybierać takie, które ich zbytnio nie obciążą.
Co prawda dny moczanowej nie da się wyleczyć, ale trzeba przynajmniej przeciwdziałać jej objawom. Przyjmowanie leków, które regulują poziom kwasu moczowego we krwi, jest obligatoryjne. Ich działanie polega na unormowaniu stężenia kwasu moczowego i pomocy przy jego wydalaniu z organizmu. Ponadto stosuje się wszelkie leki minimalizujące obrzęki i opuchliznę stawów.
Komentarze