Czy moja szczęka mogła nie rozwijać się w prawidłowy sposób m?

Od 7 lat noszę uzupełniający aparat na górną szczękę (brak dwójek).Założyłem go w 1 klasie gimnazjum kiedy zaczęło się moje dorastanie. Aparat nie jest rozciągliwy ani w zaden sposob regulowany.Moje pytanie, czy jeśli od tak długiego czasu noszę ten aparat(ktory nazywam sztuczną szczęką ;) ) to mialo by to wpływ na to że moja szczęka nie rozwinęła się w prawidłowy sposób? Chodzi mi o to że jest strasznie wąska przez co moja twarz wygląda po prostu źle.

W wieku 13 lat górna szczęka jest już praktycznie w pełni ukształtowana. Jeśli jest zbyt wąska to w każdym wieku można ją rozbudować specjalniymi aparatami i towarzyszącymi im dietą i suplementacją przeciwzapalną. Pozdrawiam