Efekt jojo a odchudzanie

Witam Skonczylam 18 lat. mam 159 cm wzrostu i ważę 82 kg Jestem załamana, próbowałam wielu diet ale dopada mnie efekt jojo. Czuje się oblesnie w swoim ciele. Niestety nie mam pieniędzy na dietetyka. Co robić?

Witam! Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.

2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania.

3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.

4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.

5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery.

6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek).

7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.

8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).

9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie.

10. Unikaj alkoholu. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

W celu utrzymania wagi najważniejsze jest nauczenie się pewnych zdrowych przyzwyczajeń i stosowanie ich już zawsze, co ustrzeże pacjenta przed efektem jo-jo. Dlatego wszelkie diety eliminacyjne są nie wskazane, gdyż efekt jo-jo następuje bardzo szybko, gdy tylko wprowadzimy eliminowane produkty do diety lub gdy wrócimy do wcześniejszych nawyków. Dlatego staram się nie eliminować konkretnych grup produktów z diety pacjentów, raczej namówić ich na zdrowsze zamienniki np. ciemne pieczywo zamiast jasnego, brązowy ryż zamiast białego, czekoladę gorzką zamiast nadziewanej itp. dzięki temu cały czas mogą jeść to co lubią i nie następuje moment złamania się (poddania) zakazanym produktom.
Jeśli chciałaby Pani zdrowo i skutecznie schudnąć najlepiej żeby wprowadziła Pani w swój tryb żywienia zasady zdrowego, racjonalnego odżywiania oraz zwiększyła codzienną aktywność fizyczną (spacery, trucht).
W zdrowym żywieniu najważniejsze jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie w odstępach 3-4h. Dzień zawsze zaczynamy od śniadania a ostatni posiłek jemy na 2,5-3h przed snem. Zdrowa dieta powinna obfitować w produkty zbożowe pełnoziarniste - ciemne pieczywo, kasze, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty. Ważne w diecie są również warzywa zwłaszcza jedzone w formie surowej - dają poczucie sytości, dostarczają witaminy, składniki mineralne oraz błonnik a także owoce. 1-2 razy w tygodniu w jadłospisie powinna wystąpić ryba oraz nasiona roślin strączkowych. Bardzo ważna jest również odpowiednia podaż płynów, 2 litry płynów nie niosących kalorii to minimum, które powinno się spożywać. Z diety należny wykluczyć żywność wysoko przetworzoną, przekąskową, fast food oraz słodycze. Wprowadzenie tych zasad na pewno pozwoli Pani zrzucić zbędne kilogramy, ważne jest żeby zasady te stosowane były już zawsze a nie tylko do momentu uzyskania pożądanej wagi.
Pozdrawiam, dietetyk Monika Majcher-Lipiejko