Zastosowanie retainera po ściągnięciu aparatu stałego

Witam. w 2013 roku ściągnęłam aparat stały. mój problem polega na tym że dostałam retajner który mało co nosiłam (wkładany na górną szczenkę). moja wadą była jedynka ponieważ wystawała dużo do przodu. teraz po długim czasie zaczelam nosić znów retajner ponieważ zauważyłam że ta jedynka znów wychyla mi sie do przodu. i efekt tego jest taki ze po nocy mam biolesność tej jedynki oraz widze ze zaczeła się ruszać. BOJE SIE ZE MI WYPADNIE. czy może tak sie stać? czy to dobry znak bo zą się przesuwa?

Przesunięta jedynka świadczy o tym, że przyczyna wady nie została usunięta podczas leczenia a Pani nie zastosowała się do zalecen lekarza dotyczących noszenia aparatu retencyjnego. Radzę jak najszybciej udać się do gabinetu w celu ustalenia szczegółów dalszego postępowania. Pozdrawiam

Witam serdecznie,
Po zakończeniu leczenia ortodontycznego koniecznie trzeba nosić retainer, aby zapewnić stabilność efekty leczenia. Obecnie ucisk wywierany przez retainer na pani jedynkę powoduje bolesność oraz jej ruchomość.
Może być pani spokojna - ząb pani nie wypadnie, jednak koniecznie trzeba udać się jak najszybciej na wizytę do swojego ortodonty, w innym wypadku objawy mogą się nasilać.