Czy podczas karmienia można stosować takie kosmetyki?

Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć, czy w trakcie karmienia piersią można używać kosmetyki na przebarwienia, zawierające 10% kwas glikolowy? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w przypadku gdy karmi Pani piersią, nie jest wskazane stosowanie substancji zawierających kwas glikolowy.

Jakakolwiek wiedza dotycząca wpływu kwasu glikolowego na zdrowie matki i dziecka podczas ciąży czy okresu laktacji ma charakter teoretyczny, z uwagi na to, że ze względu bezpieczeństwa nie przeprowadza się na takich osobach żadnych testów. Uważa się jednak, że występujące w tym czasie zmiany hormonalne w ciele kobiety nie sprzyjają stosowaniu takich substancji.

Nie jest też jednoznacznie określone, czy kwas glikolowy może być w stu procentach bezpieczny dla matek karmiących, dlatego ze względu na troskę o zdrowie Pani i dziecka stanowczo odradzamy stosowanie tej substancji w tym okresie.

W przypadku ewentualnych wątpliwości zalecamy kontakt z lekarzem prowadzącym, który mógłby doradzić Pani w tych kwestiach.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem ukazującym fundamentalne zasady, których powinno się przestrzegać w czasie karmienia piersią:

https://portal.abczdrowie.pl/zlote-zasady-dla-karmiacych-piersia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.