Różnice między autyzmem a opóźnieniem w rozwoju

co różni autyzm od opoźnienia w rozwoju , jakie szczególnie objawy występują na pewno i tylko w autyźmie ?

Witam, żeby wydać diagnozę pacjent musi byc przebadany, przejść testy itd.
Nie można jednoznacznie zaocznie stwierdzić i zdiagnozować autyzmu czy też ORM, wszystko zależy od wyników testów, środowiska z jakiego pacjent pochodzi, wywiadu z najbliższymi. Proszę skorzystać z konsultacji u neurologa lub psychologa.
Pozdrawiam Aleksandra Karlik

Witam. Autyzm to zaburzenia funkcjonowania w trzech sferach:
1. zaburzenia relacji społecznych – brak zainteresowania innymi ludźmi, niezdolność inicjowania rozmowy czy włączania innych do zabawy, brak empatii, nieodpowiedni dystans interpersonalny, brak współpracy z rówieśnikami, nieodwzajemnianie uczuć, brak uśmiechu, unikanie kontaktu wzrokowego, lęk, nieadekwatne zachowania pozawerbalne, np. mimika twarzy, pozy, dziwne grymasy, unikanie dotyku, samouszkodzenia, autoagresja;
2. zaburzenia komunikacji – brak reakcji na własne imię, niezdolność opanowania mowy lub całkowity brak mowy, lub nieprawidłowe użycie składni i fonologii, nieprawidłowa prozodia, dziwaczne słownictwo, zmiany znaczenia słów, zaburzenia komunikacji pozasłownej, ograniczone rozumienie poleceń, stereotypie słowne, echolalia,
3. stereotypowe wzorce zachowań – wąski zakres zainteresowań, ograniczona aktywność, sztywność, opór wobec jakichkolwiek zmian w otoczeniu, preferowanie niezmienności i rutyny, trwanie w bezużytecznych czynnościach np. rozstawienie zabawek zamiast zabawy nimi, bawienie się godzinami sznurkiem, kółkiem od samochodu, fascynacja przedmiotami, a nie ludźmi, powtarzające się manieryzmy ruchowe, np. kiwanie się, kręcenie się wokół własnej osi.
To tak w skrócie. Opóźnienia w rozwoju mogą mieć różny przebieg i charakterystykę.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

www.logo-ped.gda.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Autyzm to triada zaburzeń w komunikacji, stereotypowe zachowania, zainteresowania oraz problemy w kontaktach społecznych. Obniżone funkcje intelektualne również mogą być obecne.
Pozdrawiam AM