Złamanie z lewej strony w stawie skroniowo-żuchwowym

3 dni temu miałem wypadek. Przewróciłem się na schodach i mocno uderzyłem brodą w podłogę.. Rana rozcięta, byłem na pogotowiu założone szwy.. Od 3 dni bardzo boli mnie szczęka, mam szczękościsk.. Byłem dzisiaj u swojego stomatologa i wysłał mnie na zrobienie zdjęcia. Okazało się, że mam złamanie z lewej strony w stawie skroniowo-żuchwowym. Na zdjęciu taki kolec jakby i widać na nim linie złamania.. Jutro ze zdjęciem się udam do specjalisty, które powie mi co i jak dokładnie. Co mnie teraz czeka?

Witam. Ten kolec o ktorym Pan wspomnial to tzw. wyrostek dziobiasty, zalezy gdzie przebiega linia pekniecia - zwykle nie operowany. Bez rtg nie jestem w stanie podpowiedzieć nic wiecej. Prosze wypytac o szczegoly specjaliste. Pozdrawiam

Przy tego typu urazach decyduje ocena zdjęcia rtg. Jeżeli nie ma przemieszczeń i istnieją dobre warunki anatomiczne, stan zębów jest zadowalający można leczyć złamanie zachowawczo stosując szynowanie - w innym wariancie wskazane jest leczenie chirurgiczne np. osteosynteza płytkowa.

Witam serdecznie,
Przebieg leczenia oraz dokładna diagnostyka jest uzależniona od przebiegu złamania, jego charakterze, czy są obecne odłamy - jednym słowem od dokładnej oceny zdjęcia RTG + badania klinicznego.
Od tego uzależnione jest dalsze leczenie. Pana opis sugeruje złamanie w obrębie wyrostka dziobiastego żuchwy.