Przejdź na WP

Pokrzywa - właściwości, działanie, sklepy zielarskie

Pokrzywa zwyczajna w postaci herbaty nazywana jest naturalnym antybiotykiem. Ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Herbata z pokrzyw z powodzeniem może zastępować takie napoje, jak kawa lub czarna herbata. Nie ma właściwości pobudzających, więc herbatę z pokrzywy zwyczajnej można pić bez ograniczeń, niezależnie od pory dnia. Herbata z pokrzywy jest źródłem wielu cennych witamin i minerałów.

Zobacz film: "Zdrowotne właściwości popularnych chwastów [Specjalista radzi]"

spis treści

1. Pokrzywa - właściwości

Zastosowanie pokrzyw jest bardzo szerokie. Dawniej z pokrzywy gotowano zupę. Obecnie na wsi dodaje się pokrzywę do pokarmu dla zwierząt. Wiosną nasz organizm jest osłabiony i zmęczony. By wzmocnić organizm zaleca się pić herbatkę ze świeżych liści pokrzywy. Zimą z kolei, by wzmocnić ochronę, skuteczna jest herbata z suszonej pokrzywy.

Pokrzywa zwyczajna powinna być przygotowywana jako napar. Napar z pokrzywy należy przygotować ze świeżych liści pokrzywy zwyczajnej. Liście pokrzywy należy porwać na mniejsze kawałki i zalać wrzątkiem. Liście pokrzywy należy parzyć przez ok. 10 minut. Napar z pokrzywy zwyczajnej powinien mieć jasnożółty kolor.

Herbata czy kawa? Co jest lepsze dla twojego zdrowia?
Herbata czy kawa? Co jest lepsze dla twojego zdrowia? [7 zdjęć]

Czy czytasz ten tekst trzymając w dłoni kubek z kawą? Ostatnie europejskie badania realizowane przez...

zobacz galerię

2. Pokrzywa - działanie

Herbata z pokrzyw ma dobroczynne właściwości dla naszego organizmu. Działanie pokrzyw na nasz organizm jest bardzo szerokie. Wśród właściwości pokrzyw należy zwrócić uwagę na ich działanie moczopędne.

Właściwości pokrzyw podobnie jak innych ziół obejmują również działanie moczopędne. Herbata z pokrzyw zwiększa pozbywanie się mocznika z organizmu, dlatego herbaty ziołowe z pokrzywy mają zastosowanie w leczeniu osób cierpiących na kamicę nerkową. Herbata z pokrzywy poprzez działanie moczopędne pomaga również powrócić po porodzie do zgrabnej sylwetki.

Pokrzywa wzmacnia również włosy i paznokcie. Takie właściwości pokrzywa zawdzięcza zawartości dużej ilości witamin (witamina K, witamina E, witamina C i witamina B1), fosforu, manganu, krzemu i wapnia.

Ponadto herbata z pokrzyw ma właściwości lecznicze. Picie herbaty z pokrzyw wzmacnia odporność organizmu, szczególnie w okresie zimowym i wiosennym. Właściwości lecznicze pokrzywy dotyczą również zaburzeń krążenie i problemów skórnych.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz także odpowiedzi na podobne pytania naszych użytkowników:

Lekarze odpowiedzieli także na inne pytania dotyczące tego tematu - pełną listę znajdziesz tutaj.

Picie herbaty z pokrzyw jest również zalecane w czasie ciąży, ze względu na duże ilości minerałów i witamin. Natomiast dzięki swoim właściwościom pokrzywa jest również zalecana po porodzie, gdyż zwiększa produkcję mleka.

Właściwości pokrzywy sprawiają, że przemiana materii staje się sprawniejsza i wzmaga się apetyt. Ponadto herbata z pokrzywy oczyszcza układ trawienny, wpływa pozytywnie na trzustkę, wątrobę i żołądek, dzięki czemu pomocna jest przy biegunkach, nieżytach żołądka i jelit.

Herbata z pokrzywy przeciwdziała osłabieniom i anemii. Dzięki swoim właściwościom leczniczym pokrzywa wpływa na rozwój czerwonych krwinek. Napar z pokrzyw ma zastosowanie również w obniżaniu poziomu cukru we krwi, leczy choroby skóry głowy, a także pokrzywa ma właściwości odkażające – np. jamę ustną. Wśród właściwości pokrzyw należy pamiętać również o łagodzeniu stresu.

Zobacz także:

3. Pokrzywa - sklepy zielarskie

Pokrzywa ma charakterystyczny smak. Osobom, którym przeszkadza smak pokrzyw proponuje się mieszanki z dodatkiem mięty. Herbata z pokrzywy jest dostępna w sklepach zielarskich i niektórych aptekach. W sklepach spożywczych można się natknąć na mieszanki o śladowej zawartości pokrzywy lub z dodatkiem środków poprawiających smak pokrzyw. Owe środki często obniżają zdrowotne właściwości pokrzywy.

4. Blanszowana pokrzywa - kalorie i wartości odżywcze

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 89 g (1 szklanka)
Wartość energetyczna 42,0 kcal 37,4 kcal
Białko 2,71 g 2,41 g
Węglowodany 7,49 g 6,67 g
Cukier 0,25 g 0,22 g
Błonnik 6,90 g 6,14 g
Tłuszcz 0,11 g 0,10 g
Tłuszcze nasycone 0 g 0 g
Tłuszcze jednonienasycone 0 g 0 g
Tłuszcze wielonienasycone 0 g 0 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 0 mg 0 mg
Pokrzywa - właściwości, działanie, sklepy zielarskie
Pokrzywa - właściwości, działanie, sklepy zielarskie

Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy