Szczepionka na ospę a lekka małopłytkowość

Witam serdecznie. Czy po szczepieniu na ospę u 20-miesięcznego dziecka może wystąpić lekka małopłytkowość? Córa ma wynik 129 (norma od 150) oraz lekko zaniżone WBC (ma 3,6 - dolna granica wg wyników 3,8). Badanie było wykonane tydzień po szczepieniu. Reszta wyników w normie. Czytałam, iż niewielka małopłytkowość może wystąpić po szczepieniu na odrę, a jak jest z ospą...? Bardzo proszeę o odpowiedź. Drugie pytanie - czy to prawda, wg niektórych źródeł, iż za dolną granicę normy WBC przyjmuje się wartość 3,.6? Pozdrawiam i dziekuję z góry za wszelkie informacje. Dominika, mama Natalii.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Jeśli dotąd stężenie płytek było prawidłowe, może być to odczyn poszczepienny. Wskazana jest kontrola za ok. 1-2 mies. Jeśli stężenie wróci do normy, nie ma się czym martwić.

Wartości referencyjne stężenia leukocytów różnią się w zależności od wieku. Normy podane na wynikach badań dotyczą zwykle osób dorosłych, choć i w tym wypadku dolną granicę stanowi wartość 4 tys./mikrolitr. Dolna granica normy opracowanej dla wieku, w jakim jest Pani córka wynosi ok. 6 tys./mikrolitr. Nie musi to oznaczać poważnego stanu. Może okazać się przejściowym po szczepieniu. Jednak konieczna jest kontrola - ponowne oznaczenie - by nie przeoczyć niebezpiecznych zaburzeń. Przy kolejnym oznaczeniu wskazane jest wykonanie rozmazu mikroskopowego krwinek białych.

Pozdrawiam