Kolonoskopia w diagnostyce chorób jelita grubego

Polip esicy zaobserwowany podczas kolonoskopii
Polip esicy zaobserwowany podczas kolonoskopii

Polipy nowotworowe rozrastają się w obrębie nabłonka. Gruczolaki mogą przekształcać się w gruczolakoraki.

zobacz galerię

Kolonoskopia to badanie diagnostyczne, które pozwala wykrywać choroby jelita grubego i im zapobiegać. Pozwala również na diagnostykę raka jelita grubego, który jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Wszystkie osoby z wysokim ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego powinny mieć przeprowadzane badanie kolonoskopowe raz na 5 lat, a wszystkie osoby, które ukończyły 50 rok życia - raz na 10 lat. Na czym polega kolonoskopia? Jak przebiega to badanie? Więcej informacji w naszym artykule.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

1. Co to jest kolonoskopia?

Kolonoskopia polega na badaniu wewnętrznych ścian jelita grubego przy użyciu endoskopu, który jest wprowadzany do jelita przez odbyt. Endoskop to rodzaj wziernika o przekroju 1 cm i długości 1,5 m z własnym źródłem światła. Niektóre endoskopy posiadają minikamery, które są podłączone do ekranu i na żywo dają obraz wnętrza jelita grubego. Urządzenie może być także wyposażone w końcówkę do pobierania próbek tkanki, w celu przeprowadzenia analizy laboratoryjnej.

Kolonoskopia to badanie diagnostyczne jelita grubego, które jest stosowane w celu:

  • wykrywania anomalii jelita grubego, takich jak: polipy, zmiany nowotworowe, zapalenia i infekcje, choroba uchyłkowa jelit,
  • pobrania wycinków do badania histopatologicznego,
  • obejrzenia wnętrza jelita grubego.

2. Wskazania do kolonoskopii

3. Przygotowanie do kolonoskopii

Do wykonania kolonoskopii pacjent musi być odpowiednio przygotowany - jelita powinny być opróżnione z całej treści pokarmowej. W tym celu w przededniu badania pacjent powinien zastosować głodówkę oraz lewatywę lub zażyć doustne środki przeczyszczające, żeby pozbyć się całej treści pokarmowej z jelit. Od lekarza zależy, który z tych sposobów będzie najskuteczniejszy w danym przypadku.

4. Przebieg kolonoskopii

Kolonoskopia jelita grubego może być wykonywana w znieczuleniu ogólnym lub przy zastosowaniu tzw. sedacji czy analgosedacji. Analgosedacja to rodzaj znieczulenia polegający na równoczesnym zastosowaniu leków uspokajających i nasennych oraz leków o działaniu przeciwbólowym. Dzięki zastosowaniu tych środków pacjent jest rozluźniony i nie odczuwa ewentualnego bólu lub dyskomfortu. Lekarz wprowadza endoskop przez odbyt i delikatnie przesuwa go w głąb jelita grubego, badając dokładnie ściany jelita i pobierając w razie potrzeby podejrzane tkanki. Podczas badania do światła jelita wprowadza się gaz pod ciśnieniem, który poszerza światło jelita, co ułatwia wprowadzenie kolonoskopu i uwidocznienie stanu jelita. Kolonoskopia trwa zazwyczaj od 20 do 60 minut.

Kolonoskopia zwykle nie jest badaniem bolesnym, ale może być nieprzyjemna. Dlatego wykonuje ją się w znieczuleniu ogólnym lub w analgosedacji. Ewentualny ból lub dyskomfort powoduje odruchowe obkurczanie jelita, które może utrudniać badanie.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Nowa metoda leczenia raka jelita grubego

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.