Trwa ładowanie...

Kolonoskopia - co to jest, wskazania, przygotowanie do badania, przebieg badania

Kolonoskopia to badanie diagnostyczne, które pozwala wykrywać choroby jelita grubego i im zapobiegać. Pozwala również na diagnostykę raka jelita grubego, który jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Wszystkie osoby z wysokim ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego powinny mieć przeprowadzane badanie kolonoskopowe raz na 5 lat, a wszystkie osoby, które ukończyły 50 rok życia - raz na 10 lat. Na czym polega kolonoskopia? Jak przebiega to badanie? Więcej informacji w naszym artykule.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania profilaktyczne po 50 roku życia"

spis treści

1. Co to jest kolonoskopia?

Kolonoskopia polega na badaniu wewnętrznych ścian jelita grubego przy użyciu endoskopu (kolonoskopu), który jest wprowadzany do jelita przez odbyt. Kolonoskop to rodzaj wziernika o przekroju 1 cm i długości 1,5 m z własnym źródłem światła. Niektóre kolonoskopy posiadają minikamery, które są podłączone do ekranu i na żywo dają obraz wnętrza jelita grubego. Kolonoskop może być także wyposażony w końcówkę do pobierania próbek tkanki, w celu przeprowadzenia analizy laboratoryjnej.

Kolonoskopia to badanie diagnostyczne jelita grubego, które jest stosowane w celu:

 • wykrywania anomalii jelita grubego, takich jak: polipy, zmiany nowotworowe, zapalenia i infekcje, choroba uchyłkowa jelit,
 • pobrania wycinków do badania histopatologicznego,
 • obejrzenia wnętrza jelita grubego.
11 symptomów poważnych chorób jelita grubego
11 symptomów poważnych chorób jelita grubego [6 zdjęć]

Bóle odczuwane w różnych partiach ciała to jedna z najbardziej oczywistych wskazówek choroby. Bóle brzucha...

zobacz galerię

2. Wskazania do kolonoskopii

Wskazania do badania przy użyciu kolonoskopu:

 • wysokie ryzyko zachorowania na raka jelita grubego - przypadki raka jelita grubego w rodzinie pacjenta,
 • podejrzenie raka jelita grubego,
 • choroba Leśniowskiego-Crohna,
 • podejrzenie nieswoistego zapalenia jelit,
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
 • biegunka o niejasnej etiologii,
 • podejrzenie zaburzeń wchłaniania,
 • badania przesiewowe w zdrowej populacji (szczególnie po 50. roku życia) w kierunku wykrywania polipów i wczesnych postaci raka jelita grubego.

3. Przygotowanie do kolonoskopii

Do wykonania kolonoskopii pacjent musi być odpowiednio przygotowany - jelita powinny być opróżnione z całej treści pokarmowej. W tym celu w przededniu badania pacjent powinien zastosować głodówkę oraz lewatywę lub zażyć doustne środki przeczyszczające, żeby pozbyć się całej treści pokarmowej z jelit. Od lekarza zależy, który z tych sposobów będzie najskuteczniejszy w danym przypadku.

4. Kolonoskopia jelita grubego

Kolonoskopia jelita grubego może być wykonywana w znieczuleniu ogólnym lub przy zastosowaniu tzw. sedacji czy analgosedacji. Analgosedacja to rodzaj znieczulenia polegający na równoczesnym zastosowaniu leków uspokajających i leków nasennych oraz leków o działaniu przeciwbólowym. Dzięki zastosowaniu tych środków pacjent jest rozluźniony i nie odczuwa ewentualnego bólu lub dyskomfortu podczas badania kolonoskopem.

Zobacz także:

Lekarz wprowadza kolonoskop przez odbyt i delikatnie przesuwa go w głąb jelita grubego, badając dokładnie ściany jelita i pobierając w razie potrzeby podejrzane tkanki. Podczas badania do światła jelita wprowadza się gaz pod ciśnieniem, który poszerza światło jelita, co ułatwia wprowadzenie kolonoskopu i uwidocznienie stanu jelita. Kolonoskopia trwa zazwyczaj od 20 do 60 minut.

Kolonoskopia zwykle nie jest badaniem bolesnym, ale może być nieprzyjemna. Dlatego wykonuje ją się w znieczuleniu ogólnym lub w analgosedacji. Ewentualny ból lub dyskomfort powoduje odruchowe obkurczanie jelita, które może utrudniać badanie.

Następny artykuł: Nowa metoda leczenia raka jelita grubego

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.