Co to jest masywne zwapnienie w sierpie mózgu?

Witam, dziś odebrałam wynik rtg zatok i miło zaskoczył mnie stan zatok, dawno nie był tak dobry, ale pojawiło się coś, czego nigdy żaden rentgen zatok wcześniej nie wykazał. A mianowicie masywne zwapnienie w sierpie mózgu. Bardzo proszę o wyjaśnienie, co to takiego, czy jest niebezpieczne i skąd się wzięło. Mocno się denerwuję, tym bardziej, że moja mama ma zdiagnozowane oponiaki i boję się, czy to nie coś gorszego. Dziękuję i pozdrawiam, Aga, Kraków
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Zwapnienie w sierpie mózgu zwykle pojawia się wraz z wiekiem i nie wiąże się go wówczas z niczym niepokojącym. Inne przyczyny występowania zwapnień w mózgu występują niezwykle rzadko. Są nimi zaburzenia przytarczyc, niektóre rzadko występujące zakażenia (jak np. toksoplazmoza), a także bardzo rzadkie choroby neurologiczne występujące rodzinnie. Jeśli nie ma Pani w wywiadzie tego rodzaju chorób, to wydaje się, że uwidocznione u Pani zwapnienie nie ma istotnego znaczenia.