Czy mam nie zakładać retainera na noc?

Dzień dobry. Od kilku lat noszę retainer po leczeniu ortodontycznym. Obecnie ze wskazaniem, żeby zakładać go na noc co 2-3 dni (zapewne już do końca życia, bo skolioza mi się raczej nie cofnie). Ostatnio zauważyłam, że w pracy nerwowo przygryzam policzki, a w retainerze nie ma takiej opcji, więc zaczęłam go zakładać na ok. 4h dziennie od poniedziałku do piątku. Czy w takim układzie mogę całkiem zrezygnować z noszenia go w nocy? :)

Jeśli ma Pani skoliozę to radzę skonsultować się z fizjoterapeutą specjalizującym się w technice P-DTR w celu ustalenia przyczyn takich objawów. Najbliższym Pani jest Paulina Sobczak z Fizjo4life. Co do aparatu retencyjnego - skolioza zwykle oznacza niestabilność zgryzu. Stąd konieczne jest ustalenie przyczyn a póki nie rozwiąże się problemu - noszenie aparatu retencyjnego w nocy.