Jaka dieta jest najlepsza po ciąży i jaki rodzaj aktywności fizycznej wybrać?

Mam na imię Monika, mam 20 lat, ważę 80 kilo i mam 168 cm wzrostu. W ciąży przytyłam 17 kilo i zależy mi, żeby schudnąć 15 kilo chociaż. Czuję się ociężała i mam również przez moją wagę problem z samoakceptacją. Cały czas jestem również rozdrażniona i czuję się mniej atrakcyjna dla mojego męża. Zależałoby mi na tym, aby ekspert do spraw żywienia oraz od ćwiczeń siłowych doradził mi jak się odżywiać oraz jakie ćwiczenia mogłabym wykonywać w domu, bo niestety nie mogę pozwolić sobie na pójście na siłownię ze względu na dziecko. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ czuję się sfrustrowana moim wyglądem.

Lek. Marta Hat

Witam!
Nie wspomniała Pani, czy karmi Pani piersią. W takim przypadku nie należy rozpoczynać diety, jednak nie oznacza to, że nie można schudnąć. Jedząc około 2000 kalorii dziennie (w tym owoce, warzywa, nabiał, zboża, tłuste ryby, olej roślinny itp.) można chudnąć, ponieważ organizm wytwarzając pokarm sięga do rezerw tkanki tłuszczowej.
Po zakończeniu karmienia piersią można wdrożyć dietę, a w międzyczasie można wprowadzić program ćwiczeniowy.
Jeżeli nadejdzie moment na zastosowanie diety należy zastosować się do następujących zasad:
-> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5-6 razy dziennie, początkowo nie mniej niż 1500-1800kcal,
->śniadanie do godziny po przebudzeniu,
->kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
->co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
->wyklucz nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych (fast foody, masło, margaryna, tłuste smażone potrawy),
->jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce, produkty pełnoziarniste zamiast białego pieczywa.

Oprócz diety w odchudzaniu bardzo istotna jest aktywność fizyczna.
Wszystkie kobiety, które rodziły siłami natury powinny wykonywać po porodzie ćwiczenia, które pozwolą im uelastycznić i wzmocnić mięśnie dna miednicy. Są to tzw. ćwiczenia Kegla, które zapobiegają późniejszym komplikacją typu wypadanie macicy, czy nietrzymanie moczu. Dopiero, gdy poprawi się kondycja tych partii ciała można wznowić aktywność fizyczną.

Pozdrawiam serdecznie!