Wychowywanie dziecka w rodzinie dwujęzycznej

Mój partner jest Anglikiem. Planujemy ciążę i zastanawia mnie jak powinniśmy rozmawiać z dzieckiem po narodzinach. Tylko po angielsku czy też powinnam od razu wprowadzić dwa języki (angielski i polski). Jak dziecko będzie reagowało na różnych etapach życia ? Czy będzie mieszal oba jezyki razem czy po czasie zacznie odróżniać? Nie chcę robić niczego co może mu zaszkodzić w kontakcie z rówieśnikami.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dotychczasowe obserwacje dzieci rodzin 2-języcznych wskazują, że powinni Państwo komunikować się z dzieckiem we własnych językach. Początkowo dziecko będzie mieszało języki (używając łatwiejszych wyrazów), ale już na etapie 4-5 lat powinno być w stanie używać obu języków niezależnie. Najmniej rozsądnym jest, aby osoba, która nie jest rodzimym użytkownikiem języka "na siłę" używała wobec kontaktów z dzieckiem języka obcego.

Witam

Jeśli są Państwo parą dwujęzyczną i dziecko ma również porozumiewać się w obu językach najlepszym wyjściem będzie od razu wprowadzanie ich równolegle.
Niech każde z Was zwraca się do malca w swoim ojczystym języku. Mózg dziecka jest bardzo elastyczny i nie wpłynie to negatywnie na jego rozwój a pozwoli na naturalne przyswojenie mowy Mamy i Taty.
Jedyne zagrożenie to sytuacja gdy dziecko zacznie mówić później niż rówieśnicy.
Jeśli coś będzie budziło Państwa wątpliwości zawsze można skontaktować się z specjalistą.

Pozdrawiam

Joanna Gałczyńska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl