Awantury urządzane przez 4,5-latka

Witam. Jestem mama 4,5 letniego chłopca ostatnio niepokoi mnie jego zachowanie a mianowicie ze urządza awantury np kiedy ktoś pierwszy zgasi światło zamknie drzwi albo usiądzie na "jego miejscu" wtedy trzeba zaświecić światło lub otworzyć drzwi bo inaczej jest płacz nie wiem czy to jego wymuszenia czy może to wskazywać na jakieś zaburzenia ??

Jeśli są to jedyne trudności czy objawy synka, a poza tym jego dotychczasowy rozwój i zdobywanie kolejnych umiejętności charakterystycznych dla wieku przebiegało w normie, być może jest to po prostu przejaw jego indywidualności. Jeśli natomiast podobnych trudności, czy odstępstw od normy rozwojowej jest więcej- warto skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego.

Witam,
Pani synek jest w wieku wielu zmian w różnych obszarach (wiek zabawy). Kształtuje się samokontrola, poczucie odrębności i autonomii. Dziecko ciągle demonstruje potrzebę samodzielności: "Ja sam". Pragnie być coraz częściej niezależny od opiekunów, usiłuje zachowywać się "w dorosły sposób". Jego postrzeganie świata jest egocentryczne, chce być w centrum uwagi i ma problem z przyjęciem perspektywy drugiej osoby. Towarzyszy mu wiele różnych uczuć z którymi nie potrafi sobie jeszcze poradzić. Dziecko, w związku z rosnącą samodzielnością, potrzebuje swobody, możliwości decydowania o różnych rzeczach. W miarę możliwości dawać dziecku taką możliwość, aby miało poczucie że Państwo liczą się z jego zdaniem. Warto także wskazać granice, które synek powinien przestrzegać. Życzę powodzenia w wychowaniu "małego odkrywcy", wyrozumiałości, cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości. Pozdrawiam serdecznie