Jak pomóc 28-miesięcznemu dziecku w rozwoju?

Witam Moja córka ma 28msc mieszka z mama ja dopiero od 9msc mam co tygodniowy weekend kontakt z corka i niepokoi mnie jej bujanie się podczas snu w środku nocy kiwanie głową gdy ogląda TV, kiwanie się z nogi na noge gdy stoi. Córka miała 22/23msc gdy zaczęła chodzic, prawie wcale nie mówi komunikuje się po przez pokazywanie, lubi sie bawic ale jest strachliwa i trzeba ja do wszystkiego przekonywac. Jej matka jest despotyczna bardzo nerwowa wręcz agresywna trudna w komunikacji. Jak pomoc dziecku?

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam,
prosze ja poobserwować czy to nie przechodzi.
Moze trzeba bedzie wybrac sie do psychologa dzieciecego/zrobic diagnoze integracji sensorycznej/diagnoza neurologiczna/psychiatryczna.
Jesli matka jest agresywna to pod znakiem zapytania jest opieka nad dzieckiem.
Moze to tylko reakcja nerwowa a może cos sie rozwija?
Diagnoza kilku specjalistow bedzie najbardziej obiektywna.
Życze powodzenia!

Witam. Zwykle reakcje dzieci związane są z zachowaniami rodziców. W tym wieku dziecko nie powinno oglądać TV. W tym okresie rozwojowym dziecku należy zapewnić bezwarunkową miłość, troskę emocjonalną i fizyczną, poczucie bezpieczeństwa. Opisane reakcje dziecka mogą wyrażać brak poczucia bezpieczeństwa. Dziecko reaguje lękiem na brak czułości ze strony rodzica. Dziecko należy przytulać, mówić ciepłym, pełnym miłości głosem, nie krzyczeć, nie denerwować się w jego obecności, ani nie mówić do niego tonem podniesionym. Brak wyrażania miłości do dziecka powoduje krzywdę nie tylko teraz w przeżyciach dziecka, ale też w późniejszym okresie życia, nawet w dorosłości.