Zaburzenia mową a chronicznie otwarte usta w dzieciństwie

Mam corke ktora od malego miala prawie caly czas otwartą buzie, jakby nie umiala oddychac nosem. w nocy tez spała mając lekko otwartą buzke. Ma obecnie prawie 4 latka---ma problemy z mową rowniez córka jest alergikiem. Pani pediatra posłala Mnie z nią , do laryngologa. Czy otwarta buzka trwająca tak do 2 roku zycia--ma cos wspólnego ze złą mową . Córka nie mówi L , K, G ogólnie mowi zle. Wedzidełko podjęzyczkowe ma Ok. . Dodam , ze często choruje ma katar.

Witam. Ciężko tak przez internet bez wnikliwego zbadania dziecka coś podpowiedzieć, ale na pewno niedomknięta buzia jest niepokojącym symptomem. Może ona wskazywać na wiele patologicznych czynników np.: powiększony trzeci migdał i/lub obniżone napięcie mięśniowe sfery ustno-twarzowej, zaburzenie pracy żuchwy itd. - wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na zaburzenia wymowy. Radziłabym udać się do logopedy nie tylko na konsultację, ale także na systematyczną terapię.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, terapeuta SI
http://www.logo-ped.gda.pl

Nie wykluczone, że opisywany stan jest spowodowany przerostem trzeciego migdałka. Wskazana konsultacja laryngologiczna, warto też wybrać się do logopedy