Trwa ładowanie...

ALAT - normy, przebieg, interpretacja

ALAT to inaczej aminotransferaza alaninowa. ALAT to enzym, który jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania komórek. Najczęściej ALAT można znaleźć w komórkach wątroby. ALAT dużo rzadziej znajdziemy w mięśniach szkieletowych, sercu lub nerkach. Wraz z AspAT, ALAT umożliwia obliczenie wskaźnika de Ritisa, który jest wykorzystywany w diagnostyce chorób wątroby.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jakie badania powinno się wykonać przed zastosowaniem antykoncepcji?"

spis treści

1. Norma ALAT w badaniu krwi

ALAT jest interpretowany przez lekarza na podstawie norm przedstawianych na wyniku badania. Dla ALAT norma w biochemicznym badaniu krwi wynosi od 5 do 40 U/I (85-680 nmol/l). Wykonując badanie stężenia ALAT, zaleca się jednoczesne zbadanie AspAT. W przypadku AspAT prawidłowe wartości również powinny osiągać maksymalnie 40 IU/l.

Znając te dwie wartości, możemy obliczyć stosunek wartości ALAT do AspAT. Jest to tzw. wskaźnik de Ritisa. Lekarz, posiadając taką dodatkową informację może łatwiej i dokładniej ustalić, jakie są powody nieprawidłowych wyników badań.

2. Stężenie aminotransferazy alaninowej

ALAT oznacza się w czasie badania na stężenie poziomu aminotransferazy alaninowej w próbce krwi pacjenta. Do oznaczenia stężenia ALAT w badaniu trzeba pobrać niewielką ilość krwi, którą pielęgniarka pobiera z żyły w zgięciu łokcia. Badanie krwi na stężenie ALAT należy wykonywać na czczo.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji...

zobacz galerię

3. Podwyższony poziom ALAT

ALAT wskazuje na różne choroby wątroby. Podwyższony poziom ALAT oznacza, że w badaniu wykazano wzrost aktywności ALAT od 400 do 4000 U/l. Wysoka aktywność ALAT oznacza wiele chorób. Podwyższony ALAT sugeruje rozwój wirusowego zapalenia wątroby lub uszkodzenia wątroby przez toksyny. Wysoka aktywność ALAT jest również związana z niewydolnością krążenia i hipoksją, czyli niedoborami tlenu w tkankach.

Jeżeli na wyniku badania ALAT wykaże wartości między 200 a 400 U/l, może to świadczyć m.in. o cholestazie wątrobowej. Jeżeli jednocześnie na wyniku zobaczymy podwyższone wartości AspAT, może to oznaczać marskość wątroby. Z kolei obniżony AspAT wskazuje na zawał serca. Obniżony ALAT oznacza również pierwotne niedobory karnityny. Zdarza się również, że podwyższone wartości ALAT sugerują zakażenie mononukleozą zwłaszcza w drugim tygodniu choroby, gdy ALAT notuje najwyższe stężenie. Następnie poziom ALAT powraca do normy.

Podwyższony ALAT jest również charakterystyczny w czasie leczenia pacjentów wysokimi dawkami leków takich jak salicylany lub też w przypadku stosowania fibratów i sulfonylomocznika I generacji przez dłuższy czas.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Jeżeli wynik badania na stężenie ALAT zawiera się w przedziale od 40 do 200 U/l może to wskazywać na różne choroby, takie jak zapalenie trzustki, schorzenia wątroby, czy hemolizę. Stan ten jest jednak charakterystyczny dla noworodków.

Inne przyczyny wzrostu ALAT to np. urazy mięśni szkieletowych (w wyniku zmiażdżenia kończyn, zapalenia mięśni, uszkodzenia spowodowane zatruciami, stosowaniem określonych leków, najczęściej statyn, czyli tych obniżających cholesterol). Za wzrostem ALAT stoi również stosowanie leków psychotropowych oraz intensywne treningi, które wymagają od nas dużo wysiłku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.