Jak wyleczyć tyłozgryz?

W tym tygodniu został mi założony górny łuk aparatu stałego na zęby. Podczas wizyty zostałem poinformowany, że nawet po wyprostowaniu zębów zostanie mi tyłozgryz, ortodonta zaznaczył, że jedyna możliwość to leczenie chirurgiczne. Podczas wizyty byłem trochę tym skołowany, bo na poprzednich wizytach zrozumiałem, że ten aparat też miałby temu trochę pomóc. Chciałem się dowiedzieć czy po prostowaniu zębów, jeżeli efekty nie będą dla mnie zadowalające, jest jeszcze możliwość chirurgicznej interwencji? Czy jest już za późno, żeby omówić jeszcze możliwości zmiany sposobu leczenia? Czy w przypadku zmiany wiązałoby się to z całkowitą zmianą aparatu?

W Pana wieku rozwój żuchwy jest już praktycznie zakończony. Jeśli mamy do czynienia ze zbyt krótką a nie cofniętą żuchwą - pozostaje ewentualnie interwencja chirurgiczną. W przypadku cofniętej żuchwy można i trzeba skorygować ewentualne wady postawy, koślawe stopy itd a potem podjąć próbę wysunięcia żuchwy. Pozdrawiam