Proszę o interpretację wyniku FSH

Uprzejmie proszę o interpretację wyniku FSH, tj. 3,63 mIU/mL. Mam 48 lat. Badanie zrobiono z pobranej krwi w 18 dniu cyklu miesięcznego, który jak dotąd jest dość regularny, czyli od 28 do 33 dni. Chciałabym wiedzieć, w jakiej znajduję się fazie klimakterium. Dziękuję bardzo za kolejną odpowiedź i życzę wszelkiej pomyślności. :)

48 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

FSH jest hormonem produkowanym pulsacyjnie przez przysadkę mózgową, który pobudza wydzielanie estrogenów i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Jego stężenie we krwi jest zależne od fazy cyklu miesiączkowego.

W 18. dniu cyklu, biorąc pod uwagę jego długość w Pani przypadku (28-33 dni), mogła znajdować się Pani w każdej jego fazie - najprawdopodobniej była to jednak faza lutealna, dla której stężenie 3,63 mIU/ml jest prawidłowe. Nie świadczy ono o przekwitaniu, ani nie przepowiada wystąpienia menopauzy w najbliższym czasie.

Regularne krwawienia miesiączkowe oraz wartość FSH przemawia za tym, że wciąż znajduje się Pani w okresie reprodukcyjnym. Więcej informacji na temat menopauzy znajdzie Pani w artykule, do którego link podaję poniżej:

http://portal.abczdrowie.pl/kiedy-pojawia-sie-menopauza-i-jakie-sa-jej-symptomy

Pozdrawiam i życzę powodzenia.