Przewlekłe problemy z aftami

Witam Od lat zmagam sie z aftami,przez ostatnie dwa lata jedne sie robia drugie chowaja,sa przewlekle,wrzodziejace goja sie tygodniami,.Lekarze lekcewaza problem zalecaja srodki apteczne( przetestowalam wszystko,ale to zmsrnowane pieniadze).Czy afty naleza do grupy wirusow herpes?Dermatolg przepisala mi Neozine forte czy to trafny lek?? jakie badania dodatkowe moge wykonac??Dodam ze wg moich obserwacji ma to zwiazek z obnizona odpornoscia.Prosze o pomoc

Lek. Tomasz Budlewski

Przyczyn dolegliwości może być wwiele . Konieczne jest badanie lekarskie aby móc coś więcej powiedzieć. Proponuje kierować się zaleceniami lekarza badajacego.

Afty mogą być wywołane wirusem typu Herpes. Przyczyny mogą być różne. Jeżeli stan się tak bardzo przewleka to przyczyną może być obniżenie odporności ale również afty mogą być objawem choroby refluksowej, celiakii, utajonego zakażenia grzybiczego, choroby migdałków. Musi Pani dbać o higienę jamy ustnej, unikać gorących i bardzo zimnych pokarmów, kwaśnych i ostrych potraw. Dobrze byłoby gdyby lekarz POZ zbadał Panią i zlecił badania celem wykluczenia innych chorób.