Skrócone wędzidełko podjęzyczkowe a ćwiczenia

Mam 2,5 letniego synka chodze z nim do logopedy bo lekko ma skrócowe wedzidełko podjęzyczkowe. Bardzo znana i ceniona logopeda zagwarantowała , ze mój syn ma bardzo lekko skrócone wiec nie bedzie koniecznosci podcinania. Zaleciła cwiczenia, pionizacji jezyczka i tp. Chciałam zapytac , bo czytałam ze żadne cwiczenia nic nie daja i tak trzeba prędzej czy pózniej podciąc. Syn b dużo i wyraznie mówi. Ma kłopot tylko z L,K,G i R. Wiec po co te cwiczenia zaleciła????? Pozdrawiam

Witam. Czasem jest tak, że rodzice boją się podcinać wędzidełko podjezykowe (zupełnie niepotrzebnie, gdyż jest to bardzo prosty zabieg) i jeśli wędzidełko nie jest bardzo mocno skrócone, na początek logopedzi zalecają masaże wędzidełka oraz ćwiczenia. Czasem to wystarczy, ale zazwyczaj należy jednak lepszy efekt przynosi podcięcie wędzidła. Syn ma prawo mieć jeszcze problem z głoską "r", dopiero około 4-5 roku życia dzieci zaczynają wypowiadać tę głoskę i u 2,5 letniego dziecka nie powinno się jej cwiczyć.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

www.logo-ped.gda.pl

Witam

Jeśli Syn nie wymawia głosek o których Pani pisze to rzeczywiście problem jest niewielki.
Czy syn wypowiada czysto głoski sz, cz, ż, dż?
Prawdę mówiąc większość ludzi nie ma pełnej rozciągliwości wędzidełka i jednocześnie nie wpływa to na poprawność wymowy. Zagrożenie stanowi znaczne skrócenie.
Zalecałabym oprócz badania wymowy także przeprowadzenie pełnej oceny sprawności narządów artykulacyjnych, w szczególności języka.
Na tyle na ile mogę ocenić stan z Pani opisu wynika, że ćwiczenia powinny w przypadku Pani Synka w pełni pomóc.

Pozdrawiam
Joanna Gałczyńska-Adamiak