W jaki sposób schudnąć po ciąży?

Od roku jestem mamą. Po ciąży i nie tylko (brałam leki) przytyłam 25 kg. Chciałabym to zrzucić, ale jest problem, bo nie mam silnej woli do diet. Bardzo lubię słodycze i one rozładowują mój stres. Jednocześnie nie wiem, czy mogę ćwiczyć po cesarskim cięciu, bo ciągle mam problemy typu bóle w dolnej części brzucha. Proszę o pomoc i ewentualne porady. Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Przyrost masy ciała po lekach jest skutkiem zachwiania równowagi hormonalnej. Być może jest to głównym problemem. Nie napisała Pani, czy karmi dziecko piersią, a to bardzo istotne w dobieraniu odpowiedniego jadłospisu. Jeśli chodzi o ćwiczenia, najlepiej udać się na zajęcia do wykwalifikowanego instruktora, który pokieruje i wyjaśni, jakie ćwiczenia może Pani wykonywać, bez szkody dla zdrowia.

Podam Pani podstawowe zalecenia, które nie powinny sprawiać większych trudności ani powodować żadnych dolegliwości.
- Regularne spożywanie posiłków, co 3-4 godziny.
- Spożywanie 5 małych objętościowo posiłków dziennie.
- Spożywanie posiłku bez pośpiechu.
- Nieprzejadanie się.
- Codzienne spożywanie śniadania.
- Ostatni posiłek spożywany 2-3h przed snem.
- Spożywanie węglowodanów złożonych (pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż brązowy/dziki, makaron razowy/ugotowany al dente), dzięki którym nie będzie Pani odczuwała tzw. wilczego głodu.
- Zwiększenie spożycia warzyw, dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego, na długo wypełnią Twój żołądek.
- Zwiększenie spożycia ryb (około 2x w tygodniu).
- Zwiększenie ilości spożywanych płynów (2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie).
- Wprowadzenie posiłków o dużej zawartości białka (maślanka, kefir, jogurt naturalny, produkty mleczne chude lub półtłuste, ryby) - uwaga skaza białkowa u dziecka, jeśli karmi Pani piersią.
- Unikanie produktów - ograniczenie spożycia cukrów prostych (słodyczy, słodkich napojów, słodkich bułek, cukru, ciast).
- Ograniczenie spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (tłuste sery, mięso czerwone- 2x/tyd.).
- Unikanie produktów typu fast food oraz przetworzonych, typu light - prowadzi to do rozwinięcia nieodpowiednich nawyków żywieniowych.

Należy również pamiętać o aktywności fizycznej. Nawet zwykły spacer pozwoli na utratę kilku kilogramów.

Najkorzystniejsza jest utrata od 0,5 do 1 kg w ciągu tygodnia. Unikniemy wtedy efektu jo-jo, a waga pozostanie stabilna. Potrzeba czasu i motywacji, ale wysiłek na pewno się opłaci.

Powodzenia i pozdrawiam.