Czy Holter jest potrzebny przy zaburzeniach lipidowych?

Witam. Mam 35 lat, strasznie zaczęły mnie boleć nogi, od 2 lat coraz bardziej. Także ze względu na ból poszedłem do lekarza rodzinnego i zrobił mi krew. Wyszedł wysoki cholesterol. Lekarz twierdzi, że to wada genetyczna, lecz nie dał mi żadnych tabletek mimo, że nogi mnie bolą niemiłosiernie. Teraz muszę czekać tydzień, bo chce mi założyć holtera, za którego muszę zapłacić 100zł. Twierdzi, że dopiero po tym badaniu jest w stanie dopasować leki, przecież inni lekarze na ten holter w ogóle nie patrzą, zaznaczę ze żona choruje na tocznia i jest na zwolnieniu u tej dr i ma holtera co 2-3tyg. (za każdym razem 100zł). Twierdzi, że bez holtera nie może zwolnienia wystawić. Czy to jest normalne, żeby dać zwolnienie? Czy legalna łapówka? W szpitalu nawet nie otwierają wyników holtra, jeśli żona co jakiś czas jedzie. Myślę, aby zmienić lekarza rodzinnego, bo nie starczy nam na tabletki przez te holtery. Proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Bóle kończyn, jakie Pan opisał są objawem niespecyficznym. Mogą świadczyć zarówno o chorobie kręgosłupa, nerwów obwodowych, jak i naczyń, mięśni czy stawów. O tym do jakiego specjalisty powinien się Pan udać jako do pierwszego powinien zdecydować lekarz pierwszego kontaktu. Niestety w ramach porady internetowej nie ma takiej możliwości, by to stwierdzić. Konieczne jest to tego badanie.
Jeżeli zaś chodzi o Holtera, to badanie to nie ma żadnego wpływu na decyzję o leczeniu zaburzeń lipidowych.