Czy taki wynik badania świadczy o zakażeniu dziecka wirusem cytomegalii?

Witam serdecznie, byłam badana na cytomegalię przed ciążą, jak i pod koniec ciąży. Okazało się w obu przypadkach, że mam IgG dodanie(+) a IgM ujemne(-), z tego powodu zrobiono zaraz po urodzeniu się badania mojemu dziecku i również ma IgG dodatnie(+) a IgM ujemne(-). Mały rodził się naturalnie aż do samego końca, jednakże ze względu na złe ułożenie główki, duże gabaryty mojego bobasa i spadek tętna dziecka poniżej 100, zadecydowano o cięciu cesarskim (istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia niedotlenienia mózgu). Aktualnie mały bobas ma 7 tygodni i po szóstym tygodniu życia po raz kolejny miał wykonane badania na cytomegalię. Moje pytania są następujące. 1. Czy analizując poniższe wyniki można wykluczyć lub założyć, że doszło do wtórnego zarażenia się wirusem cytomegalii przeze mnie, czy tylko mały przejął przeciw ciała IgG i jak długo powinny utrzymywać się przeciwciała IgG u mojego dziecka po narodzeniu. Jeżeli nie doszło do zarażenia Wirusem cytomegalii, to czy mały może być już szczepiony, czy musimy poczekać na USG ciemiączkowe główki, które zostało nam zlecone przez neurologa na wizycie w szóstym tygodniu życia małego (bez zaburzeń neurologicznych).   Wyniki moje i dziecka: przed ciążą: 14-11-2009r IgG 1173,4 AU/ml; w trzeciej dobie życia: IgG 49 AU/ml W 8 m. ciąży IgG 577,900 U/ml; w szóstym tygodniu życia: IgG 45 AU/ml; po narodzinach dziecka: 47 AU/ml;   Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dodatnie miano IgG świadczy o przebytym zakażeniu wirusem cytomegalii i o wytworzonej odporności. W przypadku dodatniego oznaczenia IgG przy ujemnych IgM wskazane jest wykonanie badania na awidność, które określa w jakim czasie doszło do zakażenia. Takie badanie powinno zostać wykonane przed ciążą. Często odstępuje się jednak od tego badania ze względu na częsty kontakt z wirusem w pierwszych latach życia.
Przeciwciała IgG przenoszone są przez łożysko do krwi płodu, stąd wysokie miano IgG u dziecka. Ujemny wynik IgM wyklucza świeżą infekcję.
Decyzję o szczepieniu dziecka podejmuje pediatra, a u dzieci obciążonych neurologicznie także
neurolog. Jeżeli specjalista zalecił wykonanie kontrolnego USG przezciemiączkowego przed szczepieniem wskazane jest zastosowanie się do jego zaleceń i przesunięcie szczepienia.

Pozdrawiam