Czy wynik testu na HIV będzie już wiarygodny?

Dzień dobry. Robiłam badanie na HIV i dostałam następujący wynik: niereaktywny. Był to test przesiewowy HIV DUO (IV generacji) Combo. Do ryzykownego zdarzenia doszło 18 tygodni temu, czy ten wynik jest wiarygodny? Czy w laboratorium mogli się pomylić i powinnam powtórzyć test? Proszę o pomoc, bardzo się martwię.
KOBIETA, 24 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wynik "niereaktywny" w teście przesiewowym HIV DUO Combo (IV generacji) wskazuje na to, że nie wykryto obecności przeciwciał HIV ani antygenu p24, co sugeruje brak zakażenia HIV.

Omawiany test jest uznawany za bardzo skuteczny w wykrywaniu zakażenia wirusem. W przypadku większości osób, test ten jest bardzo wiarygodny już po 4-6 tygodniach od ryzykownego kontaktu. Jednak dla pewności zaleca się powtórzenie testu po 12 tygodniach, aby upewnić się w pełni.

W Pani przypadku, jeśli minęło już 18 tygodni od ryzykownego zdarzenia i wyszedł wynik negatywny, można być spokojnym, że wynik jest prawidłowy. Powinien on być wiarygodny i wskazuje na brak zakażenia wirusem HIV.

Więcej informacji o podanym problemie znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/hiv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.