Jak pomóc partnerowi, który panicznie boi się seksu?

Witam, mój partner panicznie boi się seksu, z tego co rozumiem (mało o tym mówi) boi się ciąży. Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne, ale dla niego to nie zabezpieczenie. Podczas stosunku jest tak przejęty, że nie potrafi nawet założyć prezerwatywy tak trzęsą mu się ręce, a mi nie pozwala pomóc. Gdy już nam się uda to zawsze jest to stosunek przerywany, co z kolei martwi mnie. Jak mogę mu pomóc?

Dzień dobry!

Z pewnością byłaby pomocna rozmowa (której wspomina Pani, że nie ma - rzadko rozmawiacie o Waszym życiu seksualnym) i dojaśnienie niektórych konkretnych spraw, np. jaka jest skuteczność antykoncepcyjna tabletki hormonalnej (a jest bardzo wysoka), czy rzeczywiście ciąża jest tym, czego obawia się partner (a może coś innego lub coś więcej?), jak planujecie współżyć i jaką antykoncepcję stosować w przyszłości, przez kolejne lata związku itp.
Jednak ze względu na to, jak intensywne i dolegliwe objawy partnera Pani opisuje, może to wskazywać np. na stany lękowe. W takiej sytuacji konieczny jest osobisty kontakt partnera z psychologiem.

Pozdrawiam!

Dzień dobry.

Paniczny strach przed seksem wskazuje, że Pani partner nie jest psychicznie gotowy do współżycia, która wiąże się również z gotowością na ewentualne jego konsekwencje (czyli ciążę). Możliwe też, że z jakiegoś powodu związek z Panią nie jest dla niego do końca satysfakcjonujący, dlatego też tak bardzo boi się potencjalnej ciąży. Jest również prawdopodobne, że przy biologicznej gotowości do współżycia, partner po prostu nie jest gotowy na stałe zobowiązanie, jakim niewątpliwie staje się ciąża i dziecko.
Warto w tej sytuacji spokojnie z nim porozmawiać, namawiając go też na konsultację u psychologa mającego doświadczenie w terapii par.

Pozdrawiam.