Jaką terapię stosuje się przy WZW typu C?

Podobno są inne metody badania wątroby oprócz biopsji.Chciałabym się dowiedzieć jakie to są badania i czy są refundowane przez NFZ.Mam wirus WZW typ C,do chwili obecnej nie byłam na żadnych badaniach,więc nie wiem jakiego typu jest mój wirus.Podobno jest już nowa metoda leczenia wirusa typu C,czy jest to refundowane,czy też koszt całej kuracji ponosi pacjent?

Magdalena Mroczek

Najpierw należałoby przeprowadzić genotypowanie wirusa. W niektórych genotypach biopsja nie jest potrzebna. W celu diagnostyki wykonuje się biopsję, usg oraz oznacza markery włóknienia. Obecnie standardowym leczeniem jest interferon i rybawiryna. Nowe leki z grupy inhibitorów proteaz nie są na razie refundowane.

Lek. Tomasz Budlewski

inne metody oceny funkcji i morfologii wątroby to badania laboratoryjne i usg. Faktycznie jest nowa metoda leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C, ale obecnie w Polsce nie jest jeszcze dostępna i refundowana.