Jakie są normy PEF i FEV1 dla 5-latki, mającej 113 cm i 21 kg?

Jakie są normy PEF i FEV1 dla 5-latki, mającej 113 cm i  21 kg?
ponad rok temu

Szanowna Pani,

Wyniki spirometrii (jednym z parametrów jest właśnie FEV1-natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa) wyraża się w odsetkach wartości należnych (% wn.). Zakres wartości prawidłowych określa się na podstawie rozrzutu wartości danego parametru w zdrowej populacji (5.-95. centyla). Zakres normy dla FEV1 odpowiada w przybliżeniu +/- 20% wn. ( czyli 120-80%; wartość należna to 100%).

W odniesieniu do parametru PEF (szczytowy przepływ wydechowy), mierzonego samodzielnie przez pacjenta za pomocą specjalnego urządzenia tzw. pikflometru, zakres wartości prawidłowych określa się analogicznie ( 5.-95. centyla) Zakres normy wynosi w przybliżeniu również +/- 20% wn. Natomiast zmienność okołodobowa PEF powinna wynosić <20%.

Zaznaczam jednak, że oryginalny wynik należy pokazać lekarzowi, który znając historię pacjenta, będzie mógł go najwłaściwiej zinterpretować.

Pozdrawiam serdecznie