Ryzyko zarażenia wirusem HIV poprzez dotknięcie narządów płciowych

Dzień Dobry! Mam pytanie. Czy można się zarazić wirusem HIV poprzez dotknięcie penisem pochwy? (Bez penetracji.) Mogło mi się zdarzyć coś takiego, kiedy partnerka usiadła na mnie podczas seksu oralnego.

Pozdrawiam!

Witam serdecznie!

Wirusem HIV można zarazić się poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej oraz podczas stosunków płciowych, gdyż w wydzielinach płciowych znajduje się wirus. Jeżeli kontakt ten był bardzo krótki, ryzyko zakażenia jest znacznie mniejsze, jednak nie można go wykluczyć. Należy zachować ostrożność również podczas seksu oralnego, gdyż również tą drogą może dojść do zakażenia, na przykład gdy dojdzie do urazu delikatnych błon śluzowych jamy ustnej, narządów rodnych. Z tego powodu zawsze należy używać zabezpieczeń, a obecnie również najlepiej wykonać test w kierunku choroby. W wielu miastach w Polsce w określonych punktach badania te można wykonać bezpłatnie i anonimowo.

Pozdrawiam