Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Rak jelita

Nietrzymanie moczu - leczenie, fizykoterapia, farmakologia, leczenie zabiegowe i chirurgiczne

Problem inkontynencji, czyli nietrzymania moczu, dotyczy nawet 10-12% społeczeństwa. Niekontrolowane oddawanie moczu jest dla chorych krępujące, nic więc dziwnego, że wielu z nich zastanawia się, czy inkontynencję można całkowicie wyleczyć. Dobrą wiadomością dla osób zmagających się z nietrzymaniem moczu jest fakt, iż istnieją różne metody leczenia nietrzymania moczu. Dobór terapii jest uzależniony od rodzaju i przyczyny nietrzymania moczu a także stopnia nasilenia niepożądanych objawów. W większości przypadków lekarze decydują się na rozpoczęcie leczenia nietrzymania moczu od najmniej inwazyjnych metod, czyli od technik behawioralnych i fizykoterapii.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Nietrzymanie moczu - leczenie technikami behawioralnymi

Ćwiczenia i fizykoterapia w wysiłkowym nietrzymaniu moczu
Ćwiczenia i fizykoterapia w wysiłkowym nietrzymaniu moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet wymaga leczenia, ale w lekkiej jego postaci terapia ogranicza się...

zobacz galerię

W leczeniu nietrzymania moczu bardzo skuteczne mogą okazać się techniki behawioralne i modyfikacje stylu życia. Lekarz może zalecić ćwiczenia mięśni pęcherza moczowego , które są pomocne w kontrolowaniu nietrzymania moczu z parcia. Trening polega na odwlekaniu momentu oddania moczu po pojawieniu się parcia na pęcherz. Na początku należy wstrzymywać się około 10 minut, z czasem systematyczne ćwiczenia pozwalają na wydłużenie przerw między oddawaniem moczu do 2-4 godzin.

Innym ćwiczeniem pęcherza jest podwójne oddawanie moczu. Trening zaczyna się od opróżnienia pęcherza, następnie należy odczekać kilka minut i spróbować oddać mocz ponownie. Ćwiczenie to może pomóc w całkowitym opróżnianiu pęcherza, co pozwala zmniejszyć objawy nietrzymania moczu wynikającego z przepełnienia. Ponadto chory uczy się jak kontrolować potrzebę oddania moczu. Aby odwlec moment opróżnienia pęcherza, należy zrelaksować się lub odwrócić swoją uwagę inną czynnością.

W leczeniu nietrzymania moczu kolejnym przykładem technik behawioralnych jest planowanie oddawania moczu. W praktyce oznacza to korzystanie z toalety co 2-4 godziny, zamiast czekania na uczucie parcia na pęcherz. Kontrolę nad pęcherzem można uzyskać również za pomocą modyfikacji diety. Nietrzymanie moczu - leczenie opiera się również na ograniczeniu ilości spożywanego alkoholu, kofeiny i kwaśnych produktów. Korzystne jest również zrzucenie zbędnych kilogramów i zwiększenie aktywności fizycznej.

2. Nietrzymanie moczu - leczenie fizykoterapią

Osoby zmagające się z kropelkowym lub lekkim nietrzymaniem moczu mogą odnotować wyraźną redukcję lub nawet całkowite ustąpienie objawów choroby dzięki systematycznym ćwiczeniom mięśni Kegla. Są to mięśnie dna miednicy, które pomagają kontrolować oddawanie moczu. Mocne mięśnie Kegla są szczególnie skuteczne w walce z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, ale mogą pomóc również chorym dotkniętym nietrzymaniem moczu z parcia.

Nietrzymanie moczu - leczenie to systematyczne ćwiczenia Kegla, które należą do najprostszych ćwiczeń. Wystarczy wyobrazić sobie, że próbujemy zatrzymać przepływ moczu. Należy napiąć mięśnie dna miednicy i odczekać 3 sekundy przed ich rozluźnieniem. Ćwiczenie należy wykonywać seriami po 10 powtórzeń. Jedyna trudność polega na tym, że nie każdy ćwiczący wie na początku, czy napina właściwe mięśnie i w odpowiedni sposób. Jeśli ćwiczysz mięśnie Kegla i odczuwasz, jak lekko unoszą się, używasz właściwych mięśni. Mężczyźni ćwiczący mięśnie dna miednicy mogą zauważyć lekkie podnoszenie się penisa w stronę tułowia. Aby sprawdzić, czy trening jest prowadzony właściwie, warto stanąć przed lustrem. W czasie ćwiczeń mięśni Kegla nie powinny napinać się inne mięśnie, np. mięśnie pośladków, brzucha lub nóg.

Kobietom z nietrzymaniem moczu, jako leczenie czasami zaleca się stosowanie rożków pochwowych. To rodzaj ciężarków, które stosuje się w trakcie ćwiczeń mięśni Kegla. Można zastosować również stymulację elektryczną. Procedura polega na umieszczeniu elektrod w odbycie lub pochwie, które pobudzają i wzmacniają mięśnie dna miednicy. Łagodna stymulacja elektryczna może skutecznie leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu i nietrzymanie moczu z parcia, ale zwykle potrzeba kilku miesięcy regularnego powtarzania zabiegów.

3. Nietrzymanie moczu - leczenie farmakologiczne

U wielu chorych zachodzi konieczność równoczesnego stosowania leków i terapii behawioralnej. W leczeniu nietrzymania moczu znajdują zastosowanie głównie leki antycholinergiczne, które „uspokajają” nadreaktywny pęcherz, przede wszystkim w leczeniu nietrzymania moczu z parcia. Leki te mogą jednak wywoływać skutki uboczne: suchość w jamie ustnej, zaparcia, zaburzenia widzenia i zaczerwienienie twarzy. W terapii często stosowane są również leki miejscowe zawierające estrogen. Mają na celu łagodzenie podrażnień i odbudowę tkanki cewki moczowej oraz okolic pochwy.

W leczeniu mieszanego nietrzymania moczu oraz wysiłkowego nietrzymania moczu stosowane są trójcykliczne leki przeciwdepresyjne.

Wyciek moczu mają za zadanie pochłaniać wkładki urologiczne. Kobiety mogą zastosować również gałki dopochwowe, które podtrzymują pęcherz moczowy i zapobiegają niekontrolowanemu oddawaniu moczu.

4. Nietrzymanie moczu - leczenie zabiegowe

Czasami zachodzi konieczność wdrożenia bardziej inwazyjnej terapii. W leczeniu nietrzymania moczu stosowane są między innymi zastrzyki do tkanki otaczającej cewkę moczową. Podawane za pomocą iniekcji substancje zwiększają swoją objętość, dzięki czemu cewka pozostaje zamknięta, a mimowolny wyciek moczu jest znacznie ograniczony. Obecnie stosuje się również zastrzyki z botuliną do mięśnia zwieracza pęcherza moczowego. Zabieg ten jest korzystny zwłaszcza dla osób z pęcherzem nadreaktywnym. Kontrolowanie funkcji pęcherza można wzmacniać także za pomocą stymulatorów nerwów. Są to urządzenia, które wszczepia się pod skórę pośladka. Przewód jest podłączony do nerwu kulszowego (istotny dla kontroli pęcherza nerw biegnący od dolnej części rdzenia kręgowego do pęcherza). Stymulator wysyła bezbolesne impulsy elektryczne, które pobudzają nerw i pomagają kontrolować pęcherz moczowy.

5. Nietrzymanie moczu - leczenie chirurgiczne

Gdy zawodzą inne metody leczenia nietrzymania moczu, warto rozważyć operację z użyciem implantów, taśm podwieszających lub sztucznych zwieraczy. Sztuczne zwieracze są szczególnie pomocne w leczeniu mężczyzn, u których występuje osłabienie zwieracza na skutek leczenia raka prostaty lub powiększenia gruczołu prostaty. Sztuczny zwieracz z wyglądu przypomina mały krążek, który umieszcza się wokół szyi pęcherza moczowego. Wypełniony płynem krążek zamyka zwieracz do momentu, gdy pacjent jest gotowy na oddanie moczu. Aby opróżnić pęcherz, należy nacisnąć na zastawkę umieszczoną pod skórą, która powoduje rozluźnienie sztucznego zwieracza i pozwala na przepływ moczu.

Co roku w Polsce przeprowadza się ponad 5 tysięcy zabiegów mających na celu leczenie nietrzymania moczu. Są one w 100% refundowane przez NFZ. Jeżeli zastosowane leczenie nie jest w stanie całkowicie wyeliminować objawów nietrzymania moczu, warto zaopatrzyć się w produkty, które zwiększają komfort chorego i poprawiają jakość jego życia. Chłonne wkładki urologiczne chronią bieliznę przed zawilgoceniem i doskonale sprawdzają się u osób z lekkim nietrzymaniem moczu. Średnie lub ciężkie nietrzymanie moczu wymaga skorzystania z pieluchomajtek, majtek chłonnych lub pieluch anatomicznych. Osoby, u których inkontynencja jest spowodowana trudnościami z całkowitym opróżnieniem pęcherza w czasie oddawania moczu mogą rozważyć zakładanie cewnika. Jest to cienka rurka, którą wprowadza się do cewki moczowej kilka razy dziennie.

Niestety, na pytanie, czy nietrzymanie moczu można wyleczyć, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Skuteczność leczenia nietrzymania moczu jest w dużej mierze kwestią indywidualną, zależą od rodzaju schorzenia i jego przyczyny, a także innych czynników jak płeć, wiek, choroby towarzyszące. Niektórzy chorzy świetnie reagują na niewielkie nawet zmiany w stylu życia, inni muszą poddać się operacji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Nietrzymanie moczu można pokonać

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza