Trwa ładowanie...

Halibut – wartości odżywcze, właściwości. Jak wybrać halibuta?

Halibut – wartości odżywcze, właściwości. Jak wybrać halibuta?
Halibut – wartości odżywcze, właściwości. Jak wybrać halibuta? (123rf)

Halibut to duża ryba z rodziny flądrowatych. Posiada wiele właściwości zdrowotnych, lecz istnieją również przeciwwskazania do jej spożywania. Dlaczego warto jeść mięso halibuta?

spis treści

1. Co to jest halibut?

Halibut to drapieżna ryba z rodziny flądrowatych. Może mieć nawet 3,5 metra długości oraz wagę przekraczającą 300 kg. Ryba prowadzi życie przy dnie zbiorników wodnych. Zazwyczaj przebywa na głębokości od 200-2000 m. Żywi się rybami, krabami, kałamarnicami i innymi bezkręgowcami.

Żyje w wodach oceanicznych. Halibuta można spotkać m.in. w Ocenie Atlantyckim, Spokojnym, Morzu Północnym i Białym. Jego ciało jest płaskie, owalne i wydłużone. Rybę pokrywają łuski czarnego koloru. Nieco rzadziej spotykamy halibuta oliwkowego lub ciemnoniebieskiego.

Zobacz film: "Uważaj na te ryby. Mogą mieć pasożyty"
Dlaczego nie należy smażyć ryby na oleju słonecznikowym? Wyjaśniamy
Dlaczego nie należy smażyć ryby na oleju słonecznikowym? Wyjaśniamy [5 zdjęć]

Wyobraź sobie rybę w chrupiącej panierce, pachnącą ziołami i podaną z pyszną sałatką warzywną. Takie

zobacz galerię

2. Wartości odżywcze halibuta

Halibut uważany jest za rybę zdrową dla organizmu. Ze względu na niewielką ilość tłuszczu polecana jest osobom walczącym z nadwagą. Halibut posiada dużo białka. Zawiera również składniki mineralne takie jak magnez, fosfor, potas, selen. Jest również źródłem witamin B6, B12 oraz niacyny.

W 100 g halibuta znajduje się:

  • 18,6 g białka;
  • 1,3 g tłuszczu;
  • 0,5 mg witaminy B6;
  • 1,1 mg witaminy B12;
  • 435 mg potasu;
  • 45,6 mg selenu;
  • 236 mg fosforu.

3. Właściwości zdrowotne mięsa halibuta

Halibut dzięki witaminom, minerałom i kwasom tłuszczowym zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Spożywając mięso halibuta obniżymy poziom złego cholesterolu, zmniejszymy ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego oraz zadbamy o szczupłą sylwetkę. Regularnie spożywany halibut wzmacnia układ odpornościowy.

4. Przeciwskazania

Niestety nie każdy może regularnie spożywać halibuta. Mimo, że ryba posiada wiele właściwości zdrowotnych, nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.

Halibut, ze względu na to, że jest dużą i długożyjącą rybą, gromadzi w swoim ciele związki rtęci, które mogą być niebezpieczne dla rozwoju dziecka. Rtęć w mięsie halibuta łatwo przenika przez krew i łożysko, co przy częstym spożywaniu może doprowadzić nawet do uszkodzenia mózgu płodu. W przypadku ciąży spożywanie więcej niż 100 g mięsa halibuta jest niezalecane.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Jakiego halibuta wybrać?

Populacja halibuta utrzymuje się na stałym poziomie na obszarach północno-wschodniego Oceanu Atlantyckiego i Morza Beringa. Zaleca się kupowanie ryby łowionych jedynie na tych obszarach. W innym przypadku możemy przyczyniać się do wyginięcia ryby.

Przed zakupem ryby powinniśmy zwrócić uwagę na zapach halibuta. Świeży ma zapach wody morskiej. Należy także spojrzeć na oczy, które nie powinny być zapadnięte ani mętne. Ostatnim krokiem jest ocena ciała ryby. Mięso świeżego i zdrowego halibuta nie posiada przebarwień lub odkształceń.

Cena halibuta to około 60-90 zł za kg. Cała, dorosła ryba jest warta nawet kilka tysięcy złotych.

6. Ile kalorii ma surowy halibut atlantycki i pacyficzny?

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 85 g (1 porcja)
Wartość energetyczna 91,0 kcal 77,4 kcal
Białko 18,56 g 15,78 g
Węglowodany 0 g 0 g
Cukier 0 g 0 g
Błonnik 0 g 0 g
Tłuszcz 1,33 g 1,13 g
Tłuszcze nasycone 0,29 g 0,25 g
Tłuszcze jednonienasycone 0,47 g 0,40 g
Tłuszcze wielonienasycone 0,29 g 0,25 g
Cholesterol 49,0 mg 41,7 mg
Witamina C 0 mg 0 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze