Trwa ładowanie...

Łopian – właściwości, działanie, zastosowanie

Avatar placeholder
09.04.2021 17:35
Łopian – właściwości, działanie, zastosowanie
Łopian – właściwości, działanie, zastosowanie (Flickr)

Łopian od starożytności uważany jest za roślinę o właściwościach leczniczych. Jeśli jeszcze nie znasz dobroczynnych cech owocu łopianu, zmień to.

spis treści

1. Właściwości łopianu

Łopian większy to oczyszczajęce zioło, które można znaleźć na obszarze całej Polski. Duża roślina, która osiąga nawet 2 metry długości, ma skłonność do szybkiego rozrastania się.

Łopian zazwyczaj można spotkać na niezagospodarowanych ziemiach, łąkach, na skrajach gajów, na działkach oraz przy drogach. Na polskich, zielonych terenach można ujrzeć także inne gatunki łopianu takie jak: łopian mniejszy i łopian pajęczynowaty.

Podczas pierwszego okresu wzrostu liczne liście łopianu większego tworzą tzw. różyczkę, ułożoną tuż przy ziemi. Listki mierzące nawet 50 cm od dołu porośnięte są szarymi włoskami.

Zobacz film: "Zioła, które wspomagają układ trawienny"

Dopiero w kolejnym roku z korzenia łopianu wyrastają długie sztywne łodygi, na których początkowo pojawiają się owoce w kształcie kulek. W lipcu pędy zaczynają wypuszczać różowe lub lekko purpurowe kwiaty. Tworzą one charakterystyczne kwiatowe koszyczki otoczone małymi haczykami.

Zioła i przyprawy, które oczyszczą krew z toksyn
Zioła i przyprawy, które oczyszczą krew z toksyn [5 zdjęć]

Krew to najważniejsza substancja krążąca w naszym organizmie. Jej zadaniem jest transport tlenu i wielu

zobacz galerię

2. Jak działa łopian

Na zdrowotne działanie łopianu składa się wiele składników zwanych antyoksydantami. Są to m.in. olejki eteryczne, fitosterole (sterole roślinne), dużo kwasów organicznych oraz sole mineralne takie jak związek fosforu i siarki. Inne wartościowe substancje to: witamina A, witamina C, witamina E, związki proteinowe, związki żywicowe czy inulina (wielocukier).

3. Korzeń łopianu

Właściwości korzenia łopianu pozwalają na usuwanie niepotrzebnych produktów przemiany materii w nawrotach wielu chorób skóry, czyli na oczyszczanie. Lecznicze, antybiotyczne działanie łopianu pomaga, więc zwalczyć toksyczność w przypadku egzemy, trądziku, łuszczycy, ropienia, liszaju czy owrzodzenia. Ta roślina to ratunek również dla osób z suchą skórą. Korzeń łopianu bardzo łagodzi ten problem.

Cukrzycy koniecznie powinni zaopatrzyć się w herbatę. Właściwości lecznicze korzenia łopianu zagwarantują im przywrócenie odpowiedniej flory bakteryjnej w organizmie oraz zmniejszenie poziomu cukru we krwi. To również właściwa roślina dla osób pragnących zapobiec temu problemowi.

Ekstrakt z łopianu ma działanie żółciopędne, co reguluję pracę układu pokarmowego. Wyciąg z tego zioła zwiększa proces wydzielania śluzu w żołądku i zmniejsza ilość soków żołądkowych, co przyspiesza i poprawia przemianę materii.

Korzeń łopianu pomoże również tym, którzy zmagają się z wypadającymi włosami, co jest spowodowane łupieżem lub łojotokiem. Środek ten doskonale wzmacnia cebulki. Nie odmawiaj sobie także leczniczych kąpieli z dodatkiem łopianu, a twoja skóra będzie odpowiednio ujędrniona.

4. Olej i sok z łopianu

W sklepach i aptekach można znaleźć wartościowy olej z korzenia łopianu, nadający się zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Olejek z łopianu pomaga na wszystkie wymienione wcześniej przypadłości.

Ekstrakt z rośliny wpływa szczególnie na odżywienie włosów. By kuracja olejem dała zadowalający efekt, należy wcierać go w skórę głowy przynajmniej 3 razy w tygodniu. Po każdym zaaplikowaniu olejku, zmyj go po mniej więcej dwudziestu minutach.

Równie ceniony sok z korzenia łopianu, działa szczególnie w przypadku stanów zapalnych układu pokarmowego, w problemach z trawieniem oraz w chorobach wątroby. Jego dzienne spożycie wynosi około 60 kropel – od dwóch do czterech dawek dziennie.

5. Ile kalorii ma surowy korzeń łopianu

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 118 g (1 szklanka)
Wartość energetyczna 72,0 kcal 85,0 kcal
Białko 1,53 g 1,81 g
Węglowodany 17,34 g 20,5 g
Cukier 2,90 g 3,42 g
Błonnik 3,30 g 3,89 g
Tłuszcz 0,15 g 0,18 g
Tłuszcze nasycone 0,03 g 0,03 g
Tłuszcze jednonienasycone 0,04 g 0,04 g
Tłuszcze wielonienasycone 0,06 g 0,07 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 3,00 mg 3,54 mg
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze