Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Odbudowa kości

Odbudowa kości wyrostków zębodołowych szczęk jest zabiegiem przygotowującym do wstawienia implantu zębowego. Zwykle jest ona konieczna w implantologii, gdyż po ekstrakcji kości wyrostków zębodołowych mogą zanikać w szybkim tempie, a wstawienie implantu na miejsce usuniętego zęba wymaga solidnego fundamentu w postaci zdrowej i mocnej kości. Taka odbudowa może być przeprowadzana różnymi metodami. Jedna z nich polega na przeszczepie własnej tkanki kostnej pacjenta pobranej najczęściej z talerza biodrowego (co wiąże się z koniecznością dodatkowego zabiegu).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Inna metodą jest wykorzystanie do odbudowy specjalnego materiału kościozastępczego lub kościotwórczego, który mieszany jest z własną tkanką kostną lub też krwią pacjenta, a następnie odbudowywane miejsce jest pokrywane specjalną błoną zaporową, dzięki której regenerowany obszar jest chroniony przed wrastaniem tkanek miękkich. Metody te pozwalają na odbudowę kości nawet u pacjentów z bardzo dużym ubytkiem wyrostków zębodołowych. Po takiej odbudowie konieczne jest odczekanie co najmniej kilku miesięcy, zanim zakończą się procesy regeneracyjne. Dopiero po tym czasie w miejscu zabiegu uzyskujemy pełnowartościową tkankę kostną, która stanowi doskonałe podłoże do dalszego leczenia implantologicznego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Magdalena Pikul
Następny artykuł: Resekcja wierzchołka korzenia zęba
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza