Ile można żyć z metaplazją?

Przełyk, wpust i okolica podwypustowa w inwersji bez zmian. Jeziorko śluzowe klarowne. Żołądek poddaje się insuflacji, ruchomość ścian prawidłowa. Błona śluzowa żołądka o pogrubiałych, nierównych fałdach, w okolicy przedodźwiernikowej 'pstra', przy odźwierniku od strony kąta uwypuklona nadżerka - pobrano wycinki. Opuszka dwunastnicy z cechami ostrego stanu zapalnego, fałdy pogrubiałe, zaczerwienione z licznymi płaskimi nadżerkami. Część pozaopuszkowa w normie, test helicobacter pylori + słabo dodatni. Wnioski: ostre nadżerkowe zapalenie dwunastnicy, przewlekle zapalenie żołądka. Wyniki hist.-pat.: gasttrisis chronica aciva et erosiva maioris gradus. Metaplasia intestinalis Hp- leczenie dwa anybiotyki prze 8 dni, emanera przez 14 dni i przez miesiąc po emanera - cocnroloc 40, po dwóch miesiącach gastroskopia. Lekarz powiedział, że trzeba to po prostu wyleczyć i że nie jest to nic groźnego, ale ja się boję, nie śpię po nocach. Proszę napisać, czy można się z metaplazji wyleczyć? Czy mam odpowiednie leki? A co będzie jeśli przy następnej gastroskopii wyjdzie mi metaplazja lub dysplazja? Zrobiłam sobie maklery cea ca19, są dobre. Jeszcze jedno pytanie, ile można żyć z metaplazją? Czy rak może się zrobić między jedną gastroskopią a drugą, tzn. w przeciągu roku?

Odpowiadam na pytania dodatkowe: Ile można żyć z metaplazją? - Z metaplazją można żyć cały czas. Ona nie powoduje zaburzeń w funkcjonowaniu błony śluzowej żołądka jeśli występuje w niewielkiej ilości. Wymaga tylko obserwacji. Nie jest to stan przednowotworowy w przeciwieństwie do dysplazji. Nie ma powodu do niepokoju w Pani przypadku. Czy rak może się zrobić między jedną gastroskopią a drugą, tzn. w przeciągu roku? - W przypadku metaplazji na pewno nie powstanie żaden rak i to jeszcze w tak krótkim czasie. Metaplazja kompletna musiałaby przejść w niekompletną, ta w dysplazję małego stopnia, potem dużego i dopiero na podłożu tego mogłyby powstać komórki nowotworowe, które zaczęłyby się namnażać - to raczej kwestia kilku lata bez leczenia, bez obserwacji.