Jak dziedziczy się rozszczep podniebienia?

Witam. Urodziłem się z rozszczepem wargi i podniebienia a w późniejszych latach życia uwidoczniła sie u mnie także lejkowata klatka piersiowa. Obecnie mam 27 lat. Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że w przyszłości któraś z tych wad zostanie odziedziczona przez moje dziecko? Dziękuję.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Danii, dziedziczne tło rozszczepu występowało w 20-30 proc. przypadków badanych przez nich rodzin.
Nie wiadomo jednak w jaki sposób dziedziczy się cechę rozszczepu. Prawdopodobnie cecha ta ujawnia się wtedy, gdy odziedziczona jest skłonność do jej wystąpienia, a dodatkowo na płód oddziałają szkodliwe czynniki środowiskowe.