Jak rozmawiać z 15-latkiem o wychowaniu?

Witam. Jestem mama 15 i 2 latka. Od jakiegos czasu mam problemy z tym starszym. Chodzi o to ze on mowi co mamy robic,twierdzi ze sprawy domowe powinnam uzgadniac z nim bo on tutaj mieszka nawet te dotyczace jakiejkolwiek ciazy.Chcielismy z mezem o kupic psa co ten sie burzy bo nie chce i mowi ze on ma tez cos do powiedzenia w tej sprawie ze powinnam czekac do ukonczenia jego 18 lat kiedy wyprowadzi. Nie wiem jak z nim rozmawiac,jak mowie ze zrobie tak jak ja uwazam to sie denerwuje. Co robic???

Na ten moment- to Państwo- jako rodzice, którzy utrzymują dom (do czego można się odnieść w rozmowie)- mają ostatecznie prawo decyzyjne. Może jednak warto w pewnych sprawach włączyć syna do domowych decyzji? Ważne jednak by odbyło się to za zgodą wszystkich, by syn znał granice tego przywileju oraz, by jego dorosłość w postaci praw odzwierciedlała się także w dorosłości w obowiązkach i przyjmowaniu odpowiedzialności.

Witaj!

Trudno powiedzieć przez Internet konkretne rozwiązanie. Poleciłbym udać się do psychoterapeuty, psychopedagoga lub psychologa dziecięcego aby w pierwszej kolejności wykrył w którym miejscu powstał ten problem wychowawczy a następnie zalecił sposób postępowania. Strzelanie na ślepo może tylko pogorszyć sprawę.

Pozdrawiam serdecznie
http://psychopedagog.eu